Zamknij

Pożar Notre Dame ugaszony. Są pierwsze zdjęcia z wnętrza katedry

Dominik Gołdyn
16.04.2019 07:10
fot. PAP/EPA

Pożar, który o godz. 18.50 w poniedziałek wybuchł w katedrze Notre Dame, został ugaszony we wtorek, przed godziną 4 nad ranem – podał dziennik „Le Figaro”, powołując się na źródła w straży pożarnej. Mimo że nie ma już śladu płomieni, strażacy są nadal w pogotowiu.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Wcześniej rzecznik straży pożarnej poinformował, że przed godz. 3 nad ranem we wtorek udało się powstrzymać rozprzestrzenianie ognia i „wziąć go pod kontrolę”.

Pożar w katedrze Notre Dame, która – jak podkreślił w swym wystąpieniu na dziedzińcu przed katedrą prezydent Francji Emmanuel Macron, który przybył na miejsce tragedii tuż przed północą – jest „epicentrum francuskiego życia” – zaczął się o 18.50 w poniedziałek. Krótko przed godz. 20 (o 19:50) zawaliła się iglica. Dwie charakterystyczne wieże katedry i fasadę czołową udało się uratować.

Z pożarem walczyło ponad 400 strażaków, którzy wykorzystywali 18 kilkudziesięciometrowych węży gaśniczych i podnośniki.

Pożar Notre Dame. Zdjęcia z wnętrza katedry 

Szef paryskich strażaków Jean-Claude Gallet powiedział: „można uznać, że główna struktura została uratowana i zachowana”. Dodał, że wygląda na to, iż uratowano obie potężne wieże fasady.

W pożarze najpierw runęła iglica na skrzyżowaniu naw kościoła, a wkrótce potem cały dach katedry i wydawało się, że nie uda się powstrzymać ognia, z którym strażacy walczyli na zewnątrz i w środku katedry.

Według France 24 niemal wszystko, co było do uratowania, zostało wyniesione z płonącego kościoła. Rektor katedry wymienił najsłynniejsze przechowywane w Notre Dame relikwie: Koronę Cierniową Chrystusa – jedną z najważniejszych relikwii całego chrześcijaństwa, odnalezioną według legendy przez matkę cesarza Konstantyna, św. Helenę, i w V wieku czczoną w Jerozolimie. Korona do Francji trafiła w XIII wieku. Uratowano też tunikę św. Ludwika. Rzecznik katedry Andre Finot powiedział, że w ogniu stanęło całe drewniane wyposażenie i wnętrze katedry.

RadioZET.pl/PAP