Zamknij

Pożar Notre Dame. Wymowne wpisy Tuska. „Wy także odbudujecie swoją katedrę”

16.04.2019 10:53
Tusk
fot. PAP/EPA

Z całego świata płyną wyrazy wsparcia dla Francuzów po pożarze katedry Notre Dame. Jednym z tych, który skomentował to tragiczne wydarzenie, jest Donald Tusk.

Były premier oraz obecny przewodniczący Rady Europejskiej w ciągu kilkunastu godzin opublikował dwa wpisy na Twitterze, w których wyraził wsparcie oraz solidarność wobec Francuzów i paryżan po tragicznym pożarze jednego z największych zabytków cywilizacji zachodniej.

„Notre-Dame Paryża jest Notre-Dame całej Europy. Wszyscy jesteśmy dziś z Paryżem” – napisał na Twitterze jeszcze w poniedziałkowy wieczór. To była jego pierwsza reakcja na pożar:

Następnego dnia powtórzył swój przekaz w kolejnym poście. „Chciałbym przekazać słowa pocieszenia i solidarności z narodem francuskim, także jako obywatel Gdańska, zniszczonego w 90 proc. i spalonego, a potem odbudowanego. Wy także odbudujecie waszą katedrę!”:

„Ze Strasburga, francuskiej stolicy UE, wzywam wszystkie 28 krajów do uczestnictwa w tym zadaniu” – dodał, a apel wzmocnił hasztagiem #NotreDame.

Pożar w katedrze Notre Dame, która – jak podkreślił w swym wystąpieniu na dziedzińcu przed katedrą prezydent Francji Emmanuel Macron, który przybył na miejsce tragedii tuż przed północą – jest „epicentrum francuskiego życia” – zaczął się o 18.50 w poniedziałek. Krótko przed godz. 20 (o 19:50) zawaliła się iglica. Dwie charakterystyczne wieże katedry i fasadę czołową udało się uratować. 

Najpiękniejsze katedry w Europie. 10 miejsc, które warto zobaczyć

RadioZET.pl/PAP/Twitter