Zamknij

Katedra Notre Dame w ogniu. Strażacy pokazali film z dramatycznej akcji

16.04.2019 14:28
Pożar Notre Dame
fot. PAP/EPA/BENOIT MOSER / BSPP / HANDOUT

Katedra Notre Dame w Paryżu stanęła w płomieniach w poniedziałek wieczorem. Strażacy przez kilka godzin walczyli z żywiołem, który trawił jedną z najsłynniejszych katedr na świecie. We wtorek opublikowali wideo z akcji ratowania zabytku.

Pożar katedry Notre Dame w Paryżu wstrząsnął całym światem. Świątynia zniszczona przez – jak wstępnie podano – przypadkowy pożar, została „oszpecona”. Tak o jednym z największych symboli Francji pisze we wtorek agencja AFP i podkreśla, że to dzięki interwencji strażaków katedra nie zrównała się z ziemią. Służbom udało się w nocy opanować szalejące płomienie i uratować strukturę budynku.

Zobacz także

Świadkowie publikują w sieci dramatyczne nagrania objętej płomieniami katedry. Tym najbardziej poruszającym z uwiecznionych momentów jest zawalenie się 93-metrowej iglicy. Ale dzień po tragicznym pożarze przejmujący film i zdjęcia opublikowali też francuscy strażacy, którzy brali udział w akcji ratowania katedry Notre Dame.

Francuzi już zbierają pieniądze na odbudowę zniszczonej przez żywioł katedry. Region paryski przekaże dziesięć milionów euro z puli pomocy w nagłych wypadkach, z kolei 100 milionów euro na ten cel odda milioner Francois-Henri Pinault.

RadioZET.pl/Pompiers de Paris‏/Twitter