Zamknij

Pożar Notre Dame. Są zdjęcia i nagrania z zawalenia 93-metrowej iglicy

16.04.2019 09:59

Pożar paryskiej katedry Notre Dame został już na szczęście ugaszony, ale budynek w dużym stopniu ucierpiał. Jednym z elementów, który uległ zniszczeniu, jest 93-metrowa iglica. Zdjęcia oraz nagrania z jej zawalenia trafiły już do sieci.  

Pożar, który o godz. 18.50 w poniedziałek wybuchł w katedrze Notre Dame, został ugaszony we wtorek, przed godziną 4 nad ranem – podał dziennik „Le Figaro”, powołując się na źródła w straży pożarnej. Mimo że nie ma już śladu płomieni, strażacy są nadal w pogotowiu.

Wcześniej rzecznik straży pożarnej poinformował, że przed godz. 3 nad ranem we wtorek udało się powstrzymać rozprzestrzenianie ognia i „wziąć go pod kontrolę”. Z pożarem walczyło ponad 400 strażaków, którzy wykorzystywali 18 kilkudziesięciometrowych węży gaśniczych i podnośniki.

Zobacz także

Prezydent Macron zapowiedział, że katedra Notre Dame zostanie odbudowana. Powiedział też, że zamierza ogłosić międzynarodową zbiórkę środków na odbudowę świątyni. François-Henri Pinault – najbogatszy człowiek we Francji, stojący na czele firmy Kering i grupy Artemis, ogłosił, że jego rodzina przeznacza 100 mln euro na odbudowę zniszczonej przez żywioł katedry.

W internecie pojawiły się już zarówno zdjęcia, jak i filmiki, rejestrujące moment zawalenia się zabytkowej, 93-metrowej iglicy. Widać na nich rozprzestrzeniający się ogień oraz słychać krzyki przerażonych tym widokiem mieszkańców miasta:

RadioZET.pl/Twitter/PAP