Zamknij

Szef PE zaapelował do europosłów, by przekazali swoje pensje na odbudowę Notre Dame

16.04.2019 11:19

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani zwrócił się do europosłów o przekazanie wynagrodzenia na odbudowę zniszczonej przez pożar katedry Notre Dame. O odbudowę apelował do wszystkich krajów członkowskich UE szef Rady Europejskiej Donald Tusk, a wyrazy współczucia przekazał również szef Komisji Europejskiej Jean Claude-Juncker. 

Tajani
fot. PAP/EPA

Tajani powiedział we wtorek w Strasburgu, że jako były mieszkaniec Paryża, ale też jako Włoch i Europejczyk czuje, że jego „serce krwawi, tak jak nam wszystkim, po tym, co miało miejsce wczoraj w Paryżu”. „Jesteśmy solidarni z Francuzami, z Francją” – oświadczył. Dodał, że to, co się wydarzyło, jest raną, która nie zagoi się szybko.

Szef PE zaapelował o wspólne zaangażowanie na rzecz odbudowy paryskiego kościoła. „Już dzisiaj umieścimy odpowiednią urnę, przy wyjściu z sali plenarnej będzie można odłożyć nasze dzisiejsze wynagrodzenie na ten cel, żeby wyrazić swoją solidarność i rozpocząć odbudowę tego, co będzie trzeba odbudować w katedrze” – podkreśli, dziękując również strażakom, którzy walczyli z ogniem w katedrze.

Tusk o tragedii w Paryżu

Donald Tusk, który bierze udział w ostatnim w obecnej kadencji posiedzeniu Parlamentu Europejskiego, wyraził solidarność z narodem francuskim w obliczu tragedii w Paryżu. „Mówię to nie tylko jako przewodniczący Rady Europejskiej, ale też jako obywatel Gdańska w 90 proc. zniszczonego (podczas wojny – PAP), a potem odbudowanego. Chcę państwu powiedzieć, że również odbudujecie swoją katedrę” – podkreślił. 

Najpiękniejsze katedry w Europie. 10 miejsc, które warto zobaczyć

Następnie zwrócił się do wszystkich 28 państw członkowskich Unii Europejskiej. „Mówię te słowa z serca Europy, ze Strasburga: włączmy się w proces odbudowy” – zaapelował Tusk.

Zobacz także

Dodał, że Francja oczywiście może to zrobić sama, ale chodzi o coś więcej niż pomoc finansową. „Pożar katedry Notre Dame pokazuje nam, że jesteśmy połączeni czymś mocniejszym, czymś bardziej solidnym niż tylko traktaty. Chyba lepiej rozumiemy teraz, jak wiele mamy wspólnego i że można to utracić, i chcemy chyba chronić to wspólnie” – ocenił.

Juncker wyraził solidarność

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker oświadczył, że poniedziałek był dniem tragicznym dla wszystkich, którzy kochają Francję i Paryż. Jak powiedział, francuska stolica „nie jest miejscem nam obojętnym” ani zwykłym.

Zobacz także

– Wczoraj miała miejsce tragedia o wymiarze nie tylko architektonicznym. To tragedia, która dotyka głęboko wszystkich Francuzów, gdyż płomienie pożarły budynek o ogromnej symbolice, stanowiący o sile Francji. Wczoraj Francja odniosła bardzo poważne rany i wszyscy przeżywamy żałobę – zaznaczył, przekazując wyrazy współczucia „francuskim przyjaciołom” Komisji Europejskiej i zadeklarował, że KE zrobi wszystko, aby pomóc Francji.

Pożar Notre Dame

Poniedziałkowy pożar w słynnej paryskiej katedrze Notre Dame wybuchł gwałtownie, obejmując szybko iglicę i dach nawy poprzecznej. Wkrótce rozszerzył się na cały dach. Iglica zawaliła się i spłonęła. Pożar udało się do północy opanować na tyle, że strażacy podali, że struktura budowli i fasada zachodnia zostały ocalone. Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział odbudowę świątyni.

RadioZET.pl/PAP