Zamknij

W pożarze Notre Dame ucierpiała polska kaplica. Co z kopią Ikony Jasnogórskiej?

16.04.2019 11:55

Polska kaplica ucierpiała w pożarze katedry Notre Dame, ale się zachowała. Taką informację przekazał we wtorek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. W paryskiej katedrze znajdowała się też kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej i relikwie świętego Jana Pawła II.

Pożar Notre Dame
fot. STEPHANE DE SAKUTIN/AFP/East News

Pożar w katedrze Notre Dame udało się opanować w poniedziałek przed północą. Strażacy zapewniają, że struktura budowli i fasada zachodnia zostały uratowane. Mimo to zniszczenia są ogromne. 

Najpiękniejsze katedry w Europie. 10 miejsc, które warto zobaczyć

Podczas wtorkowej konferencji prasowej szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował dziennikarzy, że Andrzej Duda zapewnił prezydenta Francji, że Polska jest gotowa do „aktu europejskiej solidarności” w odbudowie katedry.

Jesteśmy gotowi podzielić się naszymi kompetencjami i naszymi zespołami specjalistów [...]. Jesteśmy gotowi wysłać ich do Francji.

Zobacz także

Szczerski przekazał też, że w pożarze ucierpiała polska kaplica, ale – jak dodał – zachowała się.

Kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej została wyniesiona wraz z relikwiami świętego Jana Pawła II. Oba te obiekty są w dobrym stanie, są zachowane, bezpieczne.

Francuzi już zbierają pieniądze na odbudowę zniszczonej przez żywioł katedry. Region paryski przekaże dziesięć milionów euro z puli pomocy w nagłych wypadkach, z kolei 100 milionów euro na ten cel przekazał milioner Francois-Henri Pinault.

RadioZET.pl/PAP