Zamknij

Pożar Notre Dame. Zdjęcie z drona pokazało siłę żywiołu

16.04.2019 09:08

Pożar, który wybuchł w słynnej paryskiej katedrze Notre Dame, udało się w poniedziałek do północy opanować. Struktura budowli i fasada zachodnia zostały ocalone. W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia płonącej katedry wykonane z drona. 

Notre Dame fire
fot. BBC YouTube

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Pożar w katedrze Notre Dame w Paryżu ma zdaniem strażaków „potencjalnie związek” z pracami renowacyjnymi budowli, a w sprawie przyczyn paryska prokuratura wszczęła dochodzenie. Według źródeł w policji badana jest możliwość przypadkowego wybuchu pożaru.

W katedrze prowadzono renowację iglicy nad nawą główną. Prace te wymagały ogromnego rusztowania, ponieważ drewniano-ołowiana strzelista „wieżyczka” wzniesiona w XIX w. przez Eugene'a Violette-le-Duca sięgała 93 m. Jej remont, potrzebny od lat, miał zostać ukończony w 2022 r.

Zastępca mera Paryża Emmanuel Gregoire ocenił, że pożar spowodował „kolosalne szkody”. Spłonął dach nad transeptem i długą nawą główną. Ocalała fasada zachodnia (główna), zdołano też wynieść najcenniejsze relikwie.

Płomienie zobaczono w poniedziałek przed godziną 19 wieczorem i wkrótce zdjęcia pożaru wypełniły media społecznościowe i media. 

Fotografia, która wywołała największe zainteresowanie wśród internautów i pokazała ogromną skalę i moc pożaru, została wykonana z drona. 

RadioZET.pl/PAP/Twitter