Zamknij

Ocalone dzieła sztuki spoczną w Luwrze. "Zostaną osuszone i odrestaurowane"

Redakcja
16.04.2019 19:21
Ocalone dzieła sztuki spoczną w Luwrze. "Zostaną osuszone i odrestaurowane"
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

Dzieła sztuki i cenne przedmioty ocalone z poniedziałkowego pożaru w paryskiej katedrze Notre Dame zostaną przeniesione do pobliskiego muzeum w Luwrze - zapowiedział we wtorek minister kultury Francji Franck Riester.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Szef resortu dodał, że obrazów z katedry Notre Dame raczej nie uszkodził ogień, a dym. Obrazy "prawdopodobnie będą mogły być wynoszone od piątku i bezpiecznie przenoszone do archiwów Luwru, gdzie zostaną osuszone i odrestaurowane" - powiedział dziennikarzom Riester.

Zobacz także

"Nie doznały ogromnych zniszczeń"

Podkreślił, że słynne rozety francuskiej katedry "prawdopodobnie nie doznały ogromnych zniszczeń".

Zobacz także

Minister ponadto wyjaśnił, że eksperci, architekci i strażacy obserwują budynek, zapewniają jego bezpieczeństwo i planują najlepsze kroki w celu zachowania tego, co w katedrze jest najbardziej zagrożone.

Wśród uratowanych z pożaru cennych przedmiotów są relikwie, w tym "korona cierniowa" Chrystusa czy XIII-wieczne "tuniki świętego Ludwika" IX, króla Francji.

Jak poinformowała we wtorek prokuratura, pożar, który zniszczył katedrę Notre Dame w Paryżu, prawdopodobnie został wzniecony przypadkowo. Zdaniem ekspertów na razie jest za wcześnie, by wskazać koszt odbudowy, ale można szacować, że wyniesie ona setki milionów euro.

RadioZET/PAP