Zamknij

Szef francuskich strażaków: wieże i strukturę katedry ocalono. Trwa dogaszanie

Redakcja
16.04.2019 00:52
Pożar Notre Dame
fot. Julien Mattia / Le Pictorium/Le Pictorium/East News

Pożar katedry Notre Dame w Paryżu gasi 400 strażaków - podały źródła we francuskim MSW. Zdaniem rzecznika strażaków po pięciu godzinach akcji wieże i całą strukturę katedry ocalono.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

 - Możemy uznać, że główna struktura Notre Dame została uratowana i zachowana - powiedział szef straży pożarnej w Paryżu, Jean-Claude Gallet dziennikarzom. Dodał, że dwie główne wieże budynku zostały ocalone od ognia.

Walka z żywiołem trwała wiele godzin. W wyniku pożaru, 2/3 dachu budynku zostało stracone. Jeśli nic się nie wydarzy -  jest szansa na ocalenie murów.

 Akcja ich schładzania potrwa całą noc.

"Uniknięto najgorszego"

Prezydent Francji Emmanuel Macron uważa, że "uniknięto najgorszego", chociaż wydaje się, że "walka jeszcze nie została całkowicie wygrana".

W pożarze najpierw runęła iglica na skrzyżowaniu naw kościoła, a wkrótce potem cały dach katedry i wydawało się, że nie uda się powstrzymać ognia, z którym strażacy walczyli na zewnątrz i w środku katedry.

"Wspólnie odbudujemy Notre Dame"

Prezydent zapowiedział także odbudowę zniszczonej części świątyni.

W zeszłym tygodniu zabrano do oczyszczenia z dachu figury 12 apostołów i czterech Ewangelistów.

Według France 24 niemal wszystko, co było do uratowania, zostało wyniesione z płonącego kościoła.

Rektor katedry wymienił najsłynniejsze przechowywane w Notre Dame relikwie: Koronę Cierniową Chrystusa - jedną z najważniejszych relikwii całego chrześcijaństwa, odnalezioną według legendy przez matkę cesarza Konstantyna, św. Helenę, i w V wieku czczoną w Jerozolimie. Korona do Francji trafiła w XIII wieku. Uratowano też tunikę św. Ludwika.

Rzecznik katedry Andre Finot powiedział, że w ogniu stanęło całe drewniane wyposażenie i wnętrze katedry spłonie ze szczętem.

Francuska pisarka i historyk Camille Pascal uznała, że pożar spowodował "zniszczenie bezcennego dziedzictwa", na widok czego "możemy być jedynie przerażeni".

Prywatna Fundacja Dziedzictwa poinformowała, że we wtorek ogłosi narodową zbiórkę środków na rekonstrukcję katedry.

RadioZET/AFP