Zamknij

Odnaleziono miedzianego koguta z Notre Dame. W środku były relikwie

17.04.2019 09:01
Odnaleziono miedzianego koguta z Notre Dame. W środku były relikwie
fot. ---

„Niewiarygodne! Jeden z członków naszej Grupy Odbudowy Zabytków znalazł w gruzach iglicy miedzianego koguta” – napisał na Twitterze szef Francuskiej Federacji Budownictwa Jacques Chanut. Poszukiwany dotąd kogut to bezcenny relikwiarz – nieodłączny element świątyni Notre Dame.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Miedziany Kogut – który według wcześniejszych prognoz miał zaginąć w pożarze – jest niezwykle istotnym elementem katedry Notre Dame. W jego wnętrzu ukryte były relikwie patronki Paryża – św. Genowefy, patrona Francji – św. Dionizego oraz część korony cierniowej Chrystusa. Kogut znajdował się w iglicy, którą doszczętnie zniszczyły płomienie.

Zobacz także

Losy relikwii nieznane

Zaznaczono również, że na razie nie wiadomo, w jakim stanie są relikwie i czy ucierpiały przez ogień.

„Brak informacji na temat relikwii. Przejął je architekt główny” – dodał Chanut.

Jacques Chanut załączył również zdjęcie pracownika, który trzyma w dłoniach bezcenny zabytek. „Miał dobrą intuicję! Dziękujemy naszym pasjonatom za zaangażowanie” – oznajmił szef Francuskiej Federacji Budownictwa.

Zobacz także

O nieznanym losie miedzianego relikwiarzu pisały wcześniej francuskie media. Spisywano go na straty ze względu na fakt, że trakcie ogromnego pożaru katedry runęła iglica, w której był przetrzymywany.

Zobacz także

RadioZET/lefigaro/gazeta.pl