Zamknij

Dziedziniec Notre Dame otwarty dla turystów. Pierwszy raz od tragicznego pożaru

31.05.2020 18:24
Dziedziniec Notre Dame otwarty dla turystów. Pierwszy raz od tragicznego pożaru
fot. PAP/EPA/YOAN VALAT

Pożar katedry Notre Dame wybuchł 15 kwietnia 2019 roku. W niedzielę - po raz pierwszy od tego tragicznego zdarzenia - dla turystów otwarty został dziedziniec przed słynną katedrą.

Notre Dame znów otwarta? Władze Paryża otworzyły w niedzielę dziedziniec przed słynną katedrą. Plac noszący imię Jana Pawła II udostępniono wiernym i spacerowiczom po raz pierwszy od pożaru świątyni z 15 kwietnia 2019 roku.

Podczas ceremonii ponownego otwarcia placu obecni byli m.in. mer Paryża Anne Hidalgo, minister kultury Francji Franck Riester oraz metropolita paryski arcybiskup Michel Aupetit.

Otwarcie placu w dzień Pięćdziesiątnicy to nadzwyczajny znak, piękny symbol wyznaczający pierwszy etap odnowy Notre-Dame

- oznajmił arcybiskup Aupetit.

Zobacz także

Plac, który od 2006 roku nosi imię Jana Pawła II, był zamknięty od czasu pożaru katedry ze względu na zanieczyszczenie ołowiem w wyniku stopienia się dachu świątyni. W piątek po miesiącach sprzątania placu paryska regionalna agencja do spraw zdrowia wydała pozytywną opinię w sprawie otwarcia dziedzińca.

mid-epa08456390
mid-epa08456388
mid-epa08456387

fot. PAP/EPA/YOAN VALAT

Zobacz także

Pożar katedry Notre-Dame

Pożar katedry Notre Dame wybuchł 15 kwietnia 2019 roku. Słynna katedra w Paryżu stanęła w płomieniach – ogień objął dach świątyni oraz sygnaturką, znajdującą się na nim.

Zobacz także

Chwilę później pożar zajął również jedną z wież kościoła. Przyczyny pożaru do tej pory nie udało się ustalić. Obecne ustalenia paryskiej prokuratury wskazują na wypadek. Wykluczono atak terrorystyczny i celowe podłożenie ognia.