Zamknij

Płonie katedra Notre Dame. Przyczyną prace renowacyjne?

Redakcja
15.04.2019 21:30
Płonie katedra Notre Dame. Przyczyną prace renowacyjne?
fot. FRANCOIS GUILLOT/AFP/East News

Jak poinformowała w poniedziałek wieczorem agencja Reuters, w katedrze Notre Dame w Paryżu wybuchł pożar. Ma on "potencjalnie związek" z pracami renowacyjnymi budowli – informuje straż pożarna.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Ogień zajął iglicę nad odnowioną częścią katedry Notre Dame.  W mediach społecznościowych krążą zdjęcia i nagrania, na których widać opary dymu, wydobywającego się z budynku.

Oficjalna przyczyna pożaru jest na razie nieznana. Jego skali nie ustalono. Na zdjęciach mi.n w gazecie "Le Figaro" widać kłęby dymu w przedniej części kościoła.

Jak informuje "Le Figaro", płomienie pojawiły się nad gotycką budowlą około godziny 18.30. Według relacji świadków, ogień zajął najpierw strych u podstawy iglicy. Iglica mierzy 93 metry i składa się z 500 ton drewna i 250 ton ołowiu. Straż pożarna jest na miejscu, akcja gaśnicza trwa. Jak potwierdził w rozmowie z Reuters rzecznik prasowy paryskiej straży, "pożar wybuchł na dachu Notre Dame".

Prace renowacyjne

W średniowiecznej katedrze prowadzono renowację iglicy nad nawą główną celem uszczelnienia. Prace te wymagają ogromnego rusztowania, ponieważ konstrukcja wznosi się do 100 m wysokości. Według sieci społecznościowych mogło dojść do pożaru rusztowania.

Zobacz także

"Trwa pożar Notre Dame" - podała na Twitterze policja i zaleciła opuszczenie okolicy, by ułatwić dojazd karetek i wozów strażackich.

Mer Paryża Anne Hidalgo podała na Twitterze, że straż pożarna stara się ugasić "okropny pożar", który wybuchł w katedrze. "Jesteśmy lokalnie zmobilizowani w łączności z władzami kościoła. Proszę wszystkich o przestrzeganie bezpiecznej odległości" - dodała.

Zdjęcia z sieci społecznościowych pokazują gęste kłęby dymu za fasadą nad skrzyżowaniem nawy głównej z transeptem i buchające płomienie.

Wśród tweetów poświęconych pożarowi jeden mówi, że "wygląda to jak koniec świata".

Zobacz także

Renowacja iglicy kosztująca 6 mln euro miała zostać ukończona w 2022 r. Słynna katedra podczas rewolucji francuskiej uległa zniszczeniom i splądrowaniu. W XIX wieku prace rekonstrukcyjne trwały 25 lat.

RadioZET/Reuters/PAP/Le Figaro