Zamknij
Pożar na wyspie Guanaja
  • EN_01495910_1890
  • EN_01495910_1374
  • EN_01495910_1372
  • 7 Zobacz
fot. ANUAR ACOSTA/AFP/East News

Pożar, do jakiego doszło na wyspie Guanaja w archipelagu Wysp Bahia, wymusił ewakuację setek mieszkańców. Całkowitemu zniszczeniu uległo 90 domów, 120 jest uszkodzonych. Ranne zostały 4 osoby.

Pożar rozpoczął się w sobotę (2 października) nad ranem. Początkowo mieszkańcy próbowali walczyć z ogniem na własną rękę, jako że na karaibskiej wyspie nie ma straży pożarnej. Dopiero w miarę rozprzestrzeniania się niszczycielskiego żywiołu honduraskie władze skierowały na Guanaję służby ratownicze. 

Honduras. Pożar w turystycznym raju na wyspie Guanaja

Przyczyny pożaru na wyspie Guanaja w archipelagu Wysp Bahia nie są znane. W akcji gaszenia pożaru i jego lokalizacji uczestniczyły helikoptery gaśnicze. - Możemy potwierdzić, że na razie nie odnotowano żadnych strat w ludziach - powiedział dziennikarzom Max Gonzales, honduraski minister pełnomocny stojący na czele Krajowego Systemu Zarządzania Kryzysowego i Agencji ds. klęsk żywiołowych.

Nagrania publikowane w mediach społecznościowych pokazują skalę zniszczeń, jakie dotknęły przyciągającą tysiące turystów wyspę. Wiele betonowych domów jest pozbawionych dachów, drzwi i okien. Ich wnętrza są całkowicie wypalone.

Guanaja leży niedaleko rafy koralowej. Płetwonurkowie i nurkowie głębinowi przyjeżdżają tam, by podziwiać rafę oraz licznie występujące w tym regionie delfiny. Wyspa jest też ważnym ośrodkiem żeglarstwa w Hondurasie. Poza turystyką głównym źródłem dochodu mieszkańców jest rybołówstwo.

RadioZET.pl/PAP

C