Zamknij
Pożar na statku towarowym z chemikaliami
4 Zobacz galerię
fot. GERALD GRAHAM/AFP/East News

U wybrzeży Kolumbii Brytyjskiej płonie kontenerowiec, który transportował chemikalia górnicze. Z pokładu ewakuowano 16 członków załogi. Ze statku unosi się trujący gaz, ale obecnie nie stwarza on zagrożenia dla osób na lądzie.

Kontenerowiec Zim Kingston znajduje się w cieśninie Juana de Fuca, na granicy między Kanadą a Stanami Zjednoczonymi - wynika z informacji podanych na stronie MarineTraffic. Kanadyjska straż przybrzeżna poinformowała, że 16 osób zostało ewakuowanych z jednostki przez dwie łodzie ratunkowe "po wybuchu pożaru w 10 kontenerach". Pięć osób zostało na pokładzie i walczy z ogniem.

Kanada. Płonie kontenerowiec, ze statku unosi się trujący gaz

Statek przewoził ponad 52 tony chemikaliów. Część z nich znajdowała się w kontenerach, które się zapaliły - podało Radio Canada, powołując się na straż przybrzeżną. "Podczas działań przeciwpożarowych wyznaczono obszar zagrożenia wokół statku. Obecnie nie ma zagrożenia dla osób na lądzie, ale sytuacja jest monitorowana" - przekazano.

"Sytuacja związana z pożarem jest dynamiczna i by nią zarządzać, stworzono stanowisko dowodzenia incydentami. Służby są zdeterminowane, by opanować ogień i odzyskać kontenery, który spadły ze statku w piątek" - wskazała straż przybrzeżna. Jak dodano, chodzi o 40 kontenerów.

Firma Danaos Shipping, armator Zim Kingston, przekazała Reutersowi, że nie zgłoszono, by "ktokolwiek odniósł obrażenia". Dodano, że pożar "wydaje się opanowany", a służby ratownicze i pożarowe zapewniły bezpieczny powrót załogi.

- To bardzo niepokojące. Statek i kontenery znajdują się bardzo blisko miasta Victoria, a na niedzielę wieczór prognozowany jest silny sztorm. Martwimy się, że może dojść do kolejnej katastrofy ekologicznej - ocenił w rozmowie z Reutersem David Boudinot, prezes organizacji ekologicznej Surfrider Foundation Canada. Nie ustalono dotąd przyczyn pożaru. Kanadyjska straż przybrzeżna współpracuje z amerykańską, by ocenić sytuację, w tym zagrożenia dla środowiska.

RadioZET.pl/PAP