Zamknij

Awaria w elektrowni atomowej przy polskiej granicy. Spłonął transformator

Redakcja
30.04.2019 09:11
Awaria w elektrowni atomowej przy polskiej granicy. Spłonął transformator
fot. Twitter screen

Pożar na terenie Elektrowni Jądrowej w miejscowości Warasz na Ukrainie. Przyczyną pojawienia się ognia była awaria transformatora - informuję ukraińskie media. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Do pożaru na terenie Rówieńskiej Elektrowni Jądrowej doszło wieczorem 29 kwietnia. Rzecznika elektrowni przekazał ukraińskim mediom, że ogień został ugaszony około godziny 22. Z powodu uszkodzeń po pożarze, z eksploatacji wyłączono blok trzeci. Obecnie w elektrowni działają tylko dwa z czterech bloków - o całkowitym obciążeniu 1260 MW. W bloku numer dwa trwają prace remontowe. 

Warunki radiacyjne, przeciwpożarowe i środowiskowe w Rówieńskiej Elektrowni Jądrowej oraz jej sąsiednim terytorium nie uległy zmianie i mieszczą się w obecnych normach - zapewnił przedstawiciel elektrowni. 

Zobacz także

W mediach społecznościowych pojawiły się nagranie i zdjęcia z pożaru. 

Co wiemy o Rówieńskiej Elektrowni Jądrowej? 

Rówieńska Elektrownia Jądrowa to jedna z pięciu elektrowni jądrowych na Ukrainie (pozostałe cztery to południowa Ukraina, Chmielnicki, Czarnobyl, Zaporoże). Stacja znajduje się w pobliżu miasta Warasz (dawniej Kuzniecowsk) na zachodnim Polesiu - 300 kilometrów na wschód od Lublina. Jest to pierwsza elektrownia jądrowa na Ukrainie z chłodzonym wodą reaktorem typu VVER-440 (V-213). 

RadioZET.pl//fakty.ua