Zamknij

Tragiczny bilans pożaru statku w Kalifornii. Znaleziono ponad 20 ciał

03.09.2019 07:32
Tragiczny bilans pożaru statku w Kalifornii. Znaleziono ponad 20 ciał
fot. PAP/EPA/SANTA BARBARA COUNTY FIRE HANDOUT

Ciała 25 osób znaleziono po pożarze na statku u wybrzeży Kalifornii. Dziewięć osób wciąż pozostaje zaginionych – poinformowały we wtorek zagraniczne media.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak wcześniej informował cytowany przez CNN Bill Nash z biura informacji hrabstwa Ventura, w pożarze statku u południowych wybrzeży Kalifornii zginęło wiele osób. Ze wstępnych informacji wynikało, że płonąca jednostka to statek do nurkowania.

Zobacz także

– To duża łódź i wiemy, że jest wiele ofiar śmiertelnych. Nie znam dokładnej liczby – poinformował wcześniej Nash.

Wcześniej straż przybrzeżna z Los Angeles podawała, że płonąca jednostka jest w pobliżu wyspy Santa Cruz, niedaleko Los Angeles. Poinformowano, że na pokładzie są 34 osoby, a pięć udało się uratować.

Pożar statku

Według cytowanego przez CNN Nathana Alldredge'a z portu Santa Barbara płonąca łódź to statek-baza płetwonurków Conception. Wycieczkę statkiem zorganizowała firma Truth Aquatics. Był to trzydniowy rejs, jak wynika z informacji na stronie internetowej firmy, miał zakończyć się w poniedziałek.

Zobacz także

Służby ratownicze w Santa Barbara odebrały sygnał „mayday” ze statku bazy płetwonurków Conception w poniedziałek nad ranem czasu lokalnego.

Zobacz także

Statek znajdował się wówczas około 20 mil od wybrzeża (ok. 32 km) w Parku Narodowym Channel Islands na Oceanie Spokojnym. Na pokładzie było 39 osób, w tym pięciu członków załogi. Pasażerami byli uczestnicy trzydniowej wycieczki, podczas której mieli nurkować i obserwować podmorskie życie, między innymi wokół leżącej w Parku Narodowym Channel Islands wyspy San Miguel. Poniedziałek był ostatnim dniem wycieczki.

Z pożaru statku ocalało pięciu członków załogi, którzy w chwili pojawienia się płomieni przebywali na górnym pokładzie i zdążyli wyskoczyć do wody. Ogień rozprzestrzeniał się tak szybko, że śpiący w kajutach pasażerowie nie mieli żadnych szans na ucieczkę z płonącego statku.

Statek zatonął zaledwie 20 metrów od brzegu wyspy Santa Cruz. Wrak leży na głębokości około 20 metrów.

Według straży przybrzeżnej Conception ostatni raz był kontrolowany w 2018 roku i nie stwierdzono wówczas żadnych uchybień związanych z bezpieczeństwem pożarowym. Jednak wcześniejsze kontrole wskazywały na takie uchybienia. W ciągu ostatnich pięciu lat, jak wynika z raportów technicznych statku, właściciel jednostki systematycznie je usuwał. Conception został zwodowany w 1981 roku, był wyposażony w tratwy i kamizelki ratunkowe dla maksymalnie 110 pasażerów. Przyczynę pożaru bada specjalna komisja.

 

RadioZET.pl/PAP