Zamknij

Pożar w Czarnobylu. Ogień coraz bliżej składowiska radioaktywnych odpadów

11.04.2020 21:19
Pożar w Czarnobylu
4 Zobacz galerię
fot. STR/AFP/East News

Pożar w Czarnobylu rozszerza się na kolejne obszary. Ogień objął już powierzchnię 3500 hektarów - podaje portal napromieniowani.pl. Z zamkniętej strefy wokół nieczynnej elektrowni w Czarnobylu napływają kolejne złe informacje: główna linia ognia zbliża się do składowiska radioaktywnych odpadów "Wektor" oraz "Burakówka".

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Pożar w Czarnobylu objął już powierzchnię 3500 hektarów, co czyni go największym od czasu katastrofy w czarnobylskiej elektrowni atomowej w 1986 roku - informuje portal napromieniowani.pl. W sobotę 11 kwietnia o poranku doszczętnie spłonęło miasto Poliske. Całkowitemu zniszczeniu uległ również ośrodek wypoczynkowy "Szmaragdowy", znajdujący się w lasach pomiędzy Prypecią a Czarnobylem. 

Pożar w zamkniętej strefie wokół nieczynnej elektrowni w Czarnobylu dotarł w sobotę wieczorem do wioski Lelew. Strażacy skupiają się na zatrzymaniu rozprzestrzeniania się ognia. Zagrożony pożarem jest wciąż Czerwony Las, czyli najbardziej skażone miejsce w zamkniętej strefie w Czarnobylu.  

Sytuacja jest kiepska również na północ od wioski, gdzie ogień wdziera się coraz bardziej do Czerwonego Lasu. Główna linia ognia przemieszcza się jednak powoli w kierunku zachodnim, gdzie już tylko 3 kilometry dzieli ją od składowiska radioaktywnych odpadów "Wektor" oraz "Burakówka"

- czytamy na portalu napromieniowani.pl. 

Informacja o pożarze w Czarnobylu na północy Ukrainy wpłynęła do służb w sobotę około południa. Tamtego dnia informowano o 20 ha lasu objętych pożarem. Zapewniono, że nie ma zagrożenia dla mieszkańców.

Katastrofa elektrowni atomowej w Czarnobylu

Do katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu doszło 26 kwietnia 1986 roku. Wybuch czwartego reaktora siłowni doprowadził do skażenia części terytoriów Ukrainy i Białorusi. Substancje radioaktywne dotarły też nad Skandynawię, Europę Środkową, w tym Polskę, a także na południe kontynentu - do Grecji i Włoch. W strefie wokół Czarnobyla wciąż obowiązuje zakaz osiedlania się ludzi.

CZYTAJ TAKŻE: Inżynier jądrowy chwali serial „Czarnobyl”. „Konstrukcja reaktora łamała przepisy”  

RadioZET.pl/napromieniowani.pl/PAP