Zamknij
Pożar w Czarnobylu
8 Zobacz galerię
fot. YAROSLAV EMELIANENKO/AFP/East News

Pożar w Czarnobylu rozprzestrzenia się. Ogień wdziera się już do Czerwonego Lasu, czyli najbardziej skażonego miejsca w zamkniętej strefie wokół nieczynnej elektrowni atomowej w Czarnobylu. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Pożar w Czarnobylu i zamkniętej strefie wokół nieczynnej elektrowni atomowej pojawił się w sobotę około południa. Tamtego dnia informowano o 20 ha lasu objętych pożarem. Do walki z pożarem skierowano wówczas dwa samoloty gaśnicze An-32P i śmigłowiec Mi-8. Zmobilizowano ponad 90 strażaków.

Pożar w Czarnobylu. Nowe informacje 

W środę 8 kwietnia informowaliśmy, że pożar w Czarnobylskiej Strefie Zamkniętej objął teren znajdujący się około 6,5 kilometra od elektrowni i tylko 1,5 kilometra od granic tzw. Czerwonego Lasu. Wcześniej całkowicie spłonęły już dwie opuszczone wioski: Włodzimierzówka oraz Żowtniewe. 

Pożar w Czarnobylu wciąż rozprzestrzenia się - poinformował w piątek 10 kwietnia portal napromieniowani.pl, który w rzetelny sposób informuje o biężącej sytuacji w zamkniętej strefie. 

Czarnobyl płonie. Ogień wdarł się w granice miasta, w jego północnej części na ulicy Kirowa. Płonie również port rzeczny, gdzie znajdują się barki używane w likwidacji skutków katastrofy z 1986 roku [...] Ogień rozprzestrzenia się nie tylko w kierunku południowym, ale również północnym. Powoli wdziera się już do Czerwonego Lasu będącego najbardziej skażonym miejscem w Strefie. Linia ognia znajduje się też tylko 3 kilometry od miasta Prypeć

- czytamy. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Inżynier jądrowy chwali serial „Czarnobyl”. „Konstrukcja reaktora łamała przepisy” 

Wiele wskazuje na to, że będzie to największy pożar w historii zamkniętej strefy wokół nieczynnej elektrowni atomowej w Czarnobylu. 

Pożar w Czarnobylu. Podpalacz lasu schwytany 

Jak przekazał serwis "New Europe", ukraińscy śledczy ustalili, że pożar w Czarnobylu był wywołany celowo. W związku z tym wszczęto dochodzenie. W tej sprawie zatrzymano 27-letniego mieszkańca ukraińskiej wsi Rahivka.

Jak podaje portal, mężczyzna przyznał się do winy i wyjaśnił, że dla zabawy podpalił trawę oraz śmieci w trzech miejscach. Jednak po chwili wiatr rozniósł ogień. 27-latek nie był w stanie go samodzielnie ugasić. Mężczyzna może za to trafić nawet do więzienia. 

RadioZET.pl/napromieniowani.pl