Zamknij

Brytyjska straż pożarna: są ofiary śmiertelne pożaru wieżowca

Redakcja
14.06.2017 09:18
Brytyjska straż pożarna: są ofiary śmiertelne pożaru wieżowca
fot. Twitter

Straż pożarna w rozmowie z brytyjskimi dziennikarzami potwierdziła, że są ofiary śmiertelne pożaru wieżowca w Londynie. Nie podała jednak konkretnych liczb. 30 osób jest hospitalizowanych.

Zobacz także

Straż pożarna otrzymała pierwsze wezwanie tuż przed godz. 1 czasu lokalnego (godz. 2 czasu polskiego). Londyńskie pogotowie ratunkowe poinformowało po godz. 6 (godz. 7 czasu polskiego), że co najmniej 30 osób zostało przewiezionych do pięciu szpitali na terenie miasta. Według BBC "wiele osób" jest zaginionych.

Co z mieszkańcami?

Mieszkańcy zostali ewakuowani z budynku, m.in. do pobliskich kościołów św. Jakuba i św. Klemensa, a także lokalnego centrum Harrow Club. Jak poinformowały brytyjskie media, służby ratownicze obawiają się, że na wyższych piętrach mogą być uwięzieni ludzie, a budynek może się zawalić. Dym z budynku widoczny jest z odległości wielu kilometrów. Na miejscu pracuje ponad 40 wozów straży pożarnej.

Zobacz także

Pierwsze oskarżenia

W latach 2015-16 budynek przeszedł remont, w trakcie którego m.in. wymieniono okna i wzmocniono elewację. Rezydenci oskarżyli operatora budynku KCTMO o stworzenie "niebezpiecznych warunków do życia" i "niespełnienie wymogów przepisów dotyczących bezpieczeństwa". Ostrzegli, że błędne zarządzanie nieruchomością "jest przepisem na przyszłą ogromną katastrofę".

Przewodniczący rady dzielnicy Nick Paget-Brown ocenił w rozmowie z telewizją Sky News, że pożar jest "absolutnie druzgocący" i zapewnił, że podejmowane są działania mające na celu wsparcie mieszkańców dotkniętych zdarzeniem. Jak ocenił, w budynku mieszkało "kilkaset osób".

RadioZET.pl/PAP/DG