Zamknij

Pożar w głównym sanktuarium katolickim na Białorusi. Ogień pojawił się na dachu

11.05.2021 11:31
Pożar w kościele Matki Bożej w Budsławiu
fot. Twitter.com/NEXTA

Pożar w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Narodowym Sanktuarium Matki Bożej w Budsławiu w obwodzie mińskim - poinformowała agencja Interfax-Zachód. To najważniejsze sanktuarium katolickie na Białorusi.

Pożar w kościele Matki Bożej w Budsławiu wybuchł we wtorek. ''Ratownicy dostali zgłoszenie o zadymieniu w budynku o godzinie 7.47. O zdarzeniu poinformował ksiądz. W czasie pożaru w kościele nie było parafian" - podały we wtorek na Twitterze służby prasowe ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych.

Przybyłe na miejsce jednostki resortu stwierdziły zadymienie na wyższych kondygnacjach kościoła. Uruchomiono sprzęt specjalistyczny i ratowniczy.

Na stronie internetowej parafii poinformowano, że z pomocą wolontariuszy ze świątyni usunięto wszystko, co się dało: przedmioty liturgiczne, ikony, książki i inne dające się przenieść rzeczy. Jak poinformował proboszcz parafii w Budsławiu ksiądz Dzmitry Dubawik, obraz Matki Bożej Budsławskiej został przeniesiony w bezpieczne miejsce.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Białorusi, biskup witebski Oleg Butkiewicz wezwał wiernych do modlitwy o uratowanie sanktuarium w Budsławiu, które jest nie tylko centrum życia duchowego, ale również unikalnym zabytkiem architektury sakralnej i sztuki.

RadioZET.pl/PAP