Zamknij

Ponad 12 tys osób uciekało przed ogniem. Potężny pożar w obozie dla uchodźców

09.09.2020 07:57
Pożar w obozie dla uchodźców Moria na Lesbos
fot. AP/Associated Press/East News

W środę nad ranem wybuchł pożar w przepełnionym obozie dla uchodźców Moria na greckiej wyspie Lesbos - poinformowali strażacy. Uchodźców ewakuowano.

Pożar na wyspie Lesbos wybuchł zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz obozu Moria. Przebywało w nim wtedy ponad 12 700 migrantów ubiegających się o azyl. Przyczyny pożaru na ten moment nie są znane.

Z pożarem walczyło od rana ok. 28 strażaków i 9 wozów gaśniczych wspieranych przez ochotników.

EN_01444760_0232
fot. MANOLIS LAGOUTARIS/AFP/East News

Obóz dla uchodźców Moria na wyspie Lesbos przepełniony

W obozie Moria, największym obecnie w Europie, przebywało cztery razy więcej osób niż wynosi jego oficjalna pojemność. W obozie panowały złe warunki i często był z tego powodu krytykowany przez organizacje pomocowe.

W ubiegłym tygodniu obóz objęto kwarantanną po tym jak test u jednego z migrantów wykazał, że jest zakażony koronawirusem. Od tego czasu wykryto 35 przypadków zakażeń. Szerzenie się wirusa ułatwiały złe warunki higieniczne i przepełnienie obozu, co uniemożliwiało utrzymanie społecznego dystansu.

Wyspa Lesbos, która położona jest w niewielkiej odległości od wybrzeży Turcji, znalazła się w latach 2015-2016 na pierwszej linii podczas masowego napływu migrantów do Europy.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP