Zamknij

To właśnie pożary zrobiły z Australią. Wstrząsające zdjęcia „przed i po”

Magdalena Kulej
21.01.2020 16:41
Pożary i powodzie w Australii. Wstrząsające zdjęcia przed i po
fot. Youtube screen

Pożary w Australii doprowadziły do katastrofalnych zniszczeń. Spadł deszcz, ale to za mało, by zatrzymać kataklizm. Ogień może trawić kraj jeszcze przez wiele tygodni. Tymczasem w sieci publikowane są zdjęcia obrazujące, jak wiele szkód wyrządził szalejący ogień i jak bardzo zmienił tamtejszy krajobraz.

Australia płonie od września ubiegłego roku. Skala kataklizmu jest ogromna. Chmury dymu osiągnęły w Australii wielkość Unii Europejskiej, a szalejące pożary strawiły 10 milionów hektarów. To obszar wielkości Portugalii lub Korei Południowej. Dla porównania pożary Amazonii w 2019 roku pochłonęły 900 tysięcy hektarów, a pożary w Kalifornii blisko 800 tysięcy hektarów. 

W Australii ogień zniszczył ponad 2 tysiące domów. Od wybuchu pierwszych pożarów życie straciło 28 osób i ponad miliard zwierząt. Niektóre z nich, m.in. koale, są teraz skrajnie zagrożone wyginięciem.

Skalę zniszczeń ukazują doskonale zamieszczane w sieci zdjęcia i nagrania „przed i po”.

Powodzie w Australii

Przypomnijmy, że od kilku dni w Australii pada deszcz, co pomaga w walce z ogniem, ale miejscami doprowadza do powodzi. Problemem są też burze piaskowe i gradobicia o nieprawdopodobnej skali. W stolicy kraju, Canberze, spadł grad o średnicy piłek golfowych, niszcząc samochody, sklepowe witryny i raniąc zwierzęta.

Zobacz także

Australia – jak pomóc?

Australia potrzebuje pomocy. O wsparcie dla australijskich organizacji, które na miejscu walczą ze skutkami pożaru, apeluje WWF Polska. „Pieniądze zostaną wykorzystane m.in. na ratowanie zwierząt i ich rehabilitację, a po ugaszeniu pożarów na odbudowę ich siedlisk. Właśnie tracimy przedstawicieli gatunków, które nie występują nigdzie indziej na świecie - niektóre z nich mogą znaleźć się na skraju wyginięcia” – piszą przedstawiciele WWF Polska. Pomóc można bezpośrednio za pośrednictwem strony internetowej WWF Australia lub na Facebooku.

ZOBACZ TEŻ: Jak adoptować koalę i ile kosztuje pomoc koalom z Australii?

Podobnych zbiórek na rzecz organizacji walczących o życie i zdrowie zwierząt, jest znacznie więcej. Jedną z największych zbiórek w historii Australii okazała się ta na rzecz szpitala dla koali w Port Macquarie w ogarniętym ogniem stanie Nowa Południowa Walia. Początkowo celem było zebranie 25 tysięcy dolarów australijskich na budowę stacji z wodą dla zwierząt. Obecnie zebrana kwota przekracza już 7 milionów. Pomóc można za pośrednictwem serwisu gofundme.com. Inne zbiórki na pomoc dzikim zwierzętom prowadzą takie organizacje jak WIRES czy Australian Koala Foundation.

Zbiórkę na rzecz ratowania zwierząt w płonącej Australii prowadzi też wrocławskie zoo. Do akcji przyłączyła się noblistka Olga Tokarczuk, a pomóc można tutaj.

Zobacz także

Zobacz także

RadioZET.pl