Zamknij
Pożar w Czeskiej Szwajcarii
  • FYl6AmNXwAErGM_
  • FYnvx53XwAQ5ukM
  • FYnvx57WQA846GI
  • 7 Zobacz
fot. Hasičský záchranný sbor ČR/Twitter (screen)

Śmigłowce z Polski, Słowacji i Czech w środę rano wznowiły gaszenie trwającego czwartą dobę pożaru lasów w Parku Narodowym Czeska Szwajcaria. Od niedzieli ogień zniszczył osiem domów. Nie ma informacji o ofiarach.

Pożar w Czeskiej Szwajcarii, niedaleko granicy z Niemcami, nadal jest poza kontrolą służb. W nocy strażacy skutecznie bronili przed ogniem ewakuowanych miejscowości: Mezna, Mezni Louka i Vysoka Lipa. Ogień nie zdołał przybliżyć się także do wsi Janov, która jest przygotowana do ewakuacji, ale mieszkańcom na razie pozwolono zostać w domach. W sumie z terenów objętych pożarem ewakuowano 450 osób.

Według strażaków walka z ogniem trwa na obszarze o długości 2 km i szerokości 5 km. W akcji uczestniczy ponad 400 strażaków. Część z nich ściągnięto z siedmiu regionów kraju, kierujący akcją nie wykluczają sprowadzenia kolejnych rezerw.

Pożar w Czeskiej Szwajcarii. Zakaz wstępu do lasów

Jak podała czeska telewizja CT24, władze kraju usteckiego (gdzie znajduje się Park Narodowy Czeska Szwajcaria) zakazały wstępu do lasu. Władze obawiają się, że przy wysokich temperaturach i suszy nieuwaga odwiedzających lasy mogłaby doprowadzić do powstania nowych pożarów, a na walkę z nimi nie byłoby już sił ani środków.

Strażacy i pracownicy parku nie wiedzą, w jakim stanie jest obecnie największa atrakcja Czeskiej Szwajcarii - kamienny most, należący do największych w Europie. Podejrzewa się, że pod wpływem gorąca mógł popękać piaskowiec, z którego została wykonana przeprawa.

Portal Wirtualna Polska podał, że dym pożaru w Czechach widoczny jest również w Polsce. Fotograf Rafał Kotylak uwiecznił na zdjęciach czarną smugę w Piechowicach (woj. dolnośląskie).  

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/PAP - Piotr Górecki/Wirtualna Polska