Zamknij

Pożary w Grecji uszkodziły co najmniej 1,3 tys. domów. Temperatury zaczynają jednak spadać. W czwartek oczekuje się deszczów w północnej i centralnej części Morza Egejskiego, w tym na wyspie Eubei. Ale temperatury rosną na Sycylii, a z pożarami walczą Hiszpanie i Włosi.

Pożary w Grecji. Portal Ekathimerini podał, że 300 domów zostało całkowicie zniszczonych przez pożary. W całym kraju żywioł spustoszył 84,5 hektarów, głównie lasów. Rząd obiecał, że zrekompensuje poszkodowanym poniesione straty.

Minionej doby greccy strażacy przy wsparciu zagranicznym walczyli z pożarami przede wszystkim w regionie Arkadii na półwyspie Peloponez. Efstatios Kulis, burmistrz gminy Gortyny, okolicy najbardziej poszkodowanej przez żywioł, powiedział, że sytuacja powoli zaczyna być pod kontrolą. W środę w całym regionie z ogniem walczyło 580 strażaków, w tym 139 Francuzów, wyposażonych w 181 pojazdów.

Pożary w Grecji, Hiszpanii i we Włoszech. Uszkodzonych ponad 1,3 tys. domów

Tymczasem meteorolodzy z Obserwatorium Narodowego w Atenach zapowiadają w czwartek deszcze w północnej oraz centralnej części Morza Egejskiego - w tym nad drugą w tym kraju pod względem wielkości wyspą Eubeą.

Wyspa została spustoszona przez szalejące przez dziewięć dni pożary. Straż pożarna podała, że z ogniem w północnej części Eubei walczyło ponad 800 strażaków.

Pożary wciąż nie ustępują we Włoszech, gdzie sytuację dodatkowo komplikuje antycyklon Lucyfer, który już uderzył w Półwysep Apeniński dotkliwymi upałami. W środę na Sycylii w regionie Syrakuz włoscy meteorolodzy odnotowali temperaturę 48,8 st. C , jest to najwyższa notowana temperatura w Europie.

Według prognoz temperatura jeszcze wzrośnie i w najbliższych dniach termometry na Sycylii mogą pokazać 49-50 st. C. W innych regionach na południu: w Kalabrii, Apulii i Kampanii ma być do 42 st. C.

Także w Hiszpanii z pożarami walczy kilka tysięcy strażaków wspieranych przez pojazdy i śmigłowce gaśnicze. Jednym z najbardziej dotkniętych przez żywioł regionów jest popularna wśród turystów Andaluzja, na południu kraju.

RadioZET.pl/ PAP