Zamknij
pożary w Grecji
  • mid-epa09388642
  • mid-epa09388643
  • mid-epa09386240
  • 5 Zobacz
fot. PAP/ EPA

Pożary w Grecji na wyspie Rodos i północno-zachodniej części Półwyspu Peloponeskiego. Premier Kyriakos Micotakis ostrzega przed "najgorszymi od 1987 roku upałami".

Pożary w Grecji. Z danych Obserwatorium Narodowego w Atenach wynika, że w ciągu dwóch dni w regionie Achaja spłonęło ponad 3 tys. ha lasu sosnowego oraz drzew oliwnych. Meteorolodzy obawiają się, że obszar strat może być jeszcze większy, gdyż ogień wciąż nie został w pełni opanowany. Temperatury w Grecji sięgają blisko 45 stopni Celsjusza.

Grecka agencja ANA podała, że osiem osób zostało rannych, a ogień strawił kilkadziesiąt domostw. Pracę straży pożarnej na Peloponezie utrudnia fakt, że roślinność jest wysuszona upałami.

Pożary w Grecji. Temperatury sięgają blisko 45 stopni Celsjusza

Na Rodos w poniedziałek od rana do walki z ogniem zmobilizowano ponad 100 strażaków, 20 wozów strażackich, trzy samoloty gaśnicze i sześć śmigłowców - przekazują greckie służby.

Meteorolodzy podają, że trwające od piątku upały maja osiągnąć szczyt w poniedziałek i wtorek, a temperatura będzie nadal przekraczać 40 stopni Celsjusza zarówno na kontynencie, jak i na wyspach.

Greckie lasy co roku dotykają susze, zwiększające ryzyko wystąpienia pożarów. W lipcu 2018 roku 102 osoby zginęły w pożarze lasów na przedmieściach Aten i był to najtragiczniejszy bilans pożarów w tym kraju.

RadioZET.pl/ PAP/ Twitter