Zamknij

Potężne pożary pochłaniają Kalifornię. Mieszkańcy masowo ewakuowani

25.10.2019 12:33
Potężne pożary pochłaniają Kalifornię. Mieszkańcy masowo ewakuowani
fot. PAP/EPA/ETIENNE LAURENT

Około 50 tysięcy osób na północ od Los Angeles dostało w czwartek wieczorem nakaz ewakuacji z powodu pożarów, które dotknęły obszar w pobliżu tej wielomilionowej aglomeracji w stanie Kalifornia. Sytuację komplikuje silny wiar – przekazała straż pożarna.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W ciągu zaledwie kilku godzin płomienie opanowały 2000 hektarów zarośli i zagroziły domom na obrzeżach Santa Clarita, 65 km na północ od Los Angeles.

Zobacz także

Z żywiołem walczy około 500 strażaków, wspomaganych z powietrza przez helikoptery i samoloty pożarnicze.

Strażacy „ścigają pożar”

Rzeczniczka straży pożarnej z Kalifornii Amy Head powiedziała dziennikarzom, że strażacy niemalże „ścigają pożar.

Zobacz także

Około 2 tysięcy osób otrzymało nakaz ewakuacji w małym miasteczku Geyserville i otaczających go winnicach. Znajduje się tam m.in. apartament należący do amerykańskiego reżysera Francisa Forda Coppoli – podaje agencja AFP.

Spalone domy, brak dostępu do prądu

Świadkowie podają, że ogień strawił kilka domów, ale w czwartek wieczorem czasu lokalnego nie opublikowano jeszcze żadnego oficjalnego bilansu strat.

„Jeśli jesteście w Geyserville, wyjdźcie natychmiast” – wzywało tego dnia biuro szeryfa hrabstwa Sonoma.

W związku z sytuacją władze Kalifornii wprowadziły stan gotowości. Kilka innych pożarów wybuchło w czwartek w ciągu dnia, szczególnie na południu stanu, i są one podsycane przez silny wiatr.

Od kilku lat Kalifornia zmaga się z suszą, a wysoka temperatura i wiatr jeszcze bardziej wzmagają pożary.

Zobacz także

W północnej Kalifornii 180 tysiącom ludzi odcięto prąd, aby zapobiec iskrzeniu linii elektroenergetycznych wysokiego napięcia, takich jak te, które spowodowały kilka niszczycielskich pożarów lasów w ostatnich latach. Operatorzy ostrzegają, że w ramach środków zapobiegawczych mogą również odciąć zasilanie ok. 300 tysiącom klientów na południu stanu.

 

RadioZET.pl/PAP