Zamknij
Pożary w Turcji
15 Zobacz galerię
fot. IHA/Associated Press/East News

Pożary szaleją na południowym wybrzeżu Turcji. Trzy osoby zginęły, a ponad 100 zostało rannych – poinformowała w czwartek agencja AFP. W płomieniach zginęło też 150 krów i tysiące owiec oraz kóz.  Mimo że w kraju panują upały z temperaturami rzędu 40 st. C, władze podejrzewają podpalenie. W sprawie wszczęto już śledztwo.

Pożary rozprzestrzeniają się w śródziemnomorskich kurortach na południowym wybrzeżu Turcji. W czwartek zginęły trzy osoby, a ponad 100 zostało rannych.

Śledczy wszczęli dochodzenie w sprawie pożarów, które wybuchły w środę w czterech miejscach we wschodniej części prowincji Antalaya. Władze podejrzewają, że ich przyczyną mogło być podpalenie.

Pożary w Turcji. Ogień szaleje w turystycznych kurortach Antalayi, są ofiary śmiertelne

Tureckie Centrum ds. Katastrof i Zarządzania Kryzysowego poinformowało, że w czwartkowych pożarach zginęły trzy osoby – w tym 82-latek, który mieszkał samotnie – a 122 zostało rannych. Pożary wybuchły na słabo zaludnionych obszarach około 75 kilometrów na wschód od Antalayi, kurortu, który jest szczególnie popularny wśród turystów ze wschodniej Europy.

W czwartek ogień zbliżał się do hoteli i plaż, na których o tej porze roku wypoczywają tłumy. W mediach społecznościowych pojawiło się wiele zdjęć i nagrań pokazujących ludzi uciekających przed ogniem. Nad budynkami i ulicami unosił się dym, a niebo przybrało pomarańczową barwę od płomieni. Kłęby gęstego dymu pojawiły się też nad nadmorskim kompleksem hotelowym w mieście Manavgat.

Minister rolnictwa Bekir Pakdemirli powiedział, że w pobliżu turystycznego miasta Bodrum – około 300 kilometrów na zachód od Antalyi – ewakuowano hotel, gdy na południowym wybrzeżu wybuchły nowe pożary. Pakdemirli dodał, że w płomieniach zginęło 150 krów oraz tysiące owiec i kóz. Na miejscu był znany komentator sportowy Mateusz Borek, który w mediach społecznościowych pokazał nagranie z ewakuacji turystów drogą morską.

Władze podejrzewają podpalenie

Pożary w Turcji szaleją w okresie morderczych upałów z temperaturami rzędu 40 stopni Celsjusza. Burmistrz Antalayi Muhittin Bocek stwierdził jednak, że ogień ktoś mógł zaprószyć, ponieważ pożary wybuchły w czterech miejscach jednocześnie. – Wskazuje to na podpalenie, ale na tym etapie nie mamy potwierdzonych informacji na ten temat – zaznaczył Bocek. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że śledztwo zostało już wszczęte.

W akcję gaśniczą i pomoc mieszkańcom w całym regionie zaangażowanych jest 4000 strażaków. W czwartek uratowali 10 osób, które utknęły na łodzi na jeziorze otoczonym płonącym lasem.

– Wszystkie środki, którymi dysponuje państwo, zostały zmobilizowane – powiedział minister środowiska Murat Kurum. – Wysłaliśmy wszystkie nasze jednostki w teren – zapewnił.

Pomoc zaoferowała też Moskwa. Ambasada Rosji przekazała, że do Turcji wysłano trzy duże samoloty gaśnicze, aby pomóc w opanowaniu ognia.

RadioZET.pl/AFP/oprac. AK