Zamknij

Japonia tworzy prawo drogowe dla samochodów bez kierowców

Redakcja
13.04.2017 12:08
Japonia tworzy prawo drogowe dla samochodów bez kierowców
fot. YouTube

Japońska policja zaprezentowała projekt rozwiązań prawnych regulujących ruch na drodze samochodów autonomicznych. Auta bez kierowców zyskają możliwość poruszania się po japońskich drogach będąc kierowanymi zdalnie. To duży zmiana, gdyż do tej pory żaden taki pojazd nie mógł jeździć po publicznych drogach.

Rozwój automatycznej jazdy może pomóc osobom starszym w przemieszczaniu się, zmniejszyć liczbę wypadków drogowych i zmniejszyć natężenie ruchu – komentował przedstawiciel japońskiej policji. Jeśli rząd przyjmie projekt policji, jeszcze tego lata będzie można zapisać się na kurs prawa jazdy na nowych, niespotykanych nigdzie indziej, zasadach.

Aby móc rozpocząć jazdy testowe na publicznych drogach musi być spełniony szereg warunków. - Osoby nadzorujące samochody autonomiczne mają mieć możliwość uruchomienia hamulców i muszą widzieć i słyszeć to, co widziałby i słyszał kierowca - donosi japońska agencja prasowa Kyodo.

Wiele wskazuje na to, że w najbliższym czasie możemy się spodziewać popularyzacji samochodów bez kierowców. Analitycy z firmy Ptolemus Consulting Group przewidują, że do 2025 r. po drogach będzie jeździć 100 milionów samochodów wyposażonych w którąś z funkcji autonomicznej jazdy, takich jak np. tempomat adaptacyjny, a do roku 2030 będzie ich już 370 milionów – wśród nich aż 13 milionów aut 100 proc. autonomicznych.

RadioZET.pl/PAP/ ituraneurope.eu/strz