Zamknij

Premier Czech: Będziemy bronić przed KE naszego stanowiska ws. uchodźców

Redakcja
13.06.2017 17:46
Premier Czech: Będziemy bronić przed KE naszego stanowiska ws. uchodźców
fot. Youtube/Show Jana Krause

Premier Czech Bohuslav Sobotka oświadczył, że jego kraj nie zmieni stanowiska w sprawie odrzucenia kwot przyjmowania uchodźców do Czech. Miało to miejsce chwilę przed ogłoszeniem we wtorek przez Komisję Europejską wszczęcia procedury wobec Polski, Czech i Węgier.

Szef czeskiego rządu sprzeciwia się narzucania Czechom kwot uchodźców przez Brukselę. – Jesteśmy jako rząd absolutnie zdecydowani nie uczestniczyć w rozdzielaniu (migrantów), nie uczestniczyć w systemie obowiązkowych kwot. W przypadku, gdy wobec Republiki Czeskiej zostanie podjęte jakiekolwiek postępowanie, jesteśmy przygotowani bronić tego naszego stanowiska i wyłożyć na stół argumenty, dlaczego ta droga obowiązkowych kwot jest błędna – mówił Sobotka w rozmowie z dziennikarzami w Pradze.

Czesi chcą dialogu

Jego zdaniem potrzebny jest dialog pomiędzy czeskim rządem a Komisją Europejską. – W ramach tej debaty będziemy przedstawiać nasze stanowiska, nasze poglądy, będziemy bronić pozycji Republiki Czeskiej. Nie sądzę, by obecnie Republice Czeskiej groziły jakieś kary pieniężne – komentował.

Unia wszczyna postępowanie przeciwko Czechom, Polakom i Węgrom

We wtorek (13 czerwca) Komisja Europejska poinformowała, że wszczyna postępowanie przeciwko Polsce, Węgrom i Czechom za to, że państwa odmówiły udziału w programie relokacji uchodźców. – Jeśli kraje te przemyślą swoje stanowisko, Komisja Europejska może zmienić decyzje ws. procedur, jakie wobec nich wszczęła – mówił komisarz ds. Migracji Unii Europejskiej Dimitris Awramopulos.

Tak strona polska skomentowała decyzję Komisji Europejskiej:

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/strz