Zamknij

Premier Indii w Paryżu zapewnia Macrona o poparciu paktu klimatycznego

Redakcja
03.06.2017 19:09
Premier Indii w Paryżu zapewnia Macrona o poparciu paktu klimatycznego
fot. PAP

Premier Indii Narendra Modi podczas wizyty w Paryżu zapewnił prezydenta Francji o tym, że Indie poprą pakt klimatyczny. Szef indyjskiego rządu twierdzi, że jego kraj popiera ustalenia porozumienia paryskiego.

Poza wymianą uprzejmości na spotkaniu Macrona i Modiego padły też konkretne deklaracje. Jak podaje PAP, prezydent Francji oznajmił, że wybierze się do Indii "przed końcem roku" na pierwszy szczyt międzynarodowej organizacji International Solar Alliance (ISA) - grupy 121 krajów rozwijających się, której celem jest koordynowanie inicjatyw mających na celu inwestowanie w energetykę słoneczną. Działalność ISA została zapoczątkowana w roku 2015 podczas paryskiego szczytu klimatycznego COP21 z inicjatywy rządów Francji i Indii.

Modi jest aktualnie w trakcie podróży po Europie, gdzie spotyka się przywódcami takich państw jak Niemcy, Hiszpania, Rosja i obecnie Francja.

Najwięksi truciciele na ziemi

Indie, poza USA i Chinami są największym trucicielem na ziemi. Te trzy kraje emitują najwięcej dwutlenku węgla do atmosfery spośród wszystkich. Pod względem ochrony klimatu kraje można podzielić na dwie grupy. Te, które zabiegają o to, aby emisja CO2 była możliwie jak najniższa. To m.in. Europa i do niedawna USA, oraz te, które nie przejmują się tym. Do tych drugich można zaliczyć Chiny, Indie oraz większość państw afrykańskich. Czas pokaże, czy deklaracje premiera Indii nie były gołosłowne.

Porozumienie paryskie to globalna umowa z 12 grudnia 2015 r. poświęcona zmianie klimatu. Akt wskazuje działania mające służyć zatrzymaniu globalnego ocieplenia na poziomie dużo poniżej 2 stopni. Dotyczy okresu po 2020 r.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/bankier.pl/strz