Zamknij

Premier Izraela: popieramy niepodległość Kurdów

Redakcja
13.09.2017 19:10
Premier Izraela: popieramy niepodległość Kurdów
fot. Archiwum Radia ZET

Premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył w środę, że jego kraj popiera kurdyjską niepodległość, dodając jednak, że separatystyczna Partia Pracujących Kurdystanów jest w jego oczach organizacją terrorstyczną. Referendum niepodległościowe przewidziane jest na koniec września br.

Zagłosuj

Popierasz irackich Kurdów w dążeniu do ustanowienia własnego państwa?

Liczba głosów:

Izrael jest pierwszym krajem, który oficjalnie poparł plan irackich Kurdów ws. zorganizowania referendum niepodległościowego. Odmienne zdanie mają m.in. Stany Zjednoczone i kraje Europy. 

Pełne poparcie Izraela

Premier Izraela Benjamin Netanjahu w swoim oświadczeniu powiedział, że państwo żydowskie odrzuca działania PKK i uważa ją za organizację terrorystyczną, lecz w pełni popiera starania Kurdów o niepodległość.

Irak mówi "NIE"

Premier Iraku Hajdar al-Abadi od dawna powtarza, że ewentualne referendum niepodległościowe zorganizowane przez Kurdów będzie niezgodne z konstytucją, jednak władze kurdyjskiej autonomicznej części północnego Iraku zapowiedziały, że zrobią to mimo wszystko. Stanowisko Kurdów zostało krytycznie przyjęte przez iracki parlament podczas posiedzenia we wtorek 12 września.

Iracki Kurdystan liczy około 4,6 mln mieszkańców. Kurdowie odgrywają kluczową rolę w walce z dżihadystami z tzw. Państwa Islamskiego.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/strz