Zamknij

Nowy premier Macedonii chce szybkiej integracji z Unią Europejską i NATO

Redakcja
30.05.2017 22:42
Nowy premier Macedonii chce szybkiej integracji z Unią Europejską i NATO
fot. Wikipedia

Zoran Zaew, desygnowany na premiera Macedonii zapowiedział, że zrobi wszystko, aby przyspieszyć rozmowy członkowskie z Unią Europejską i NATO. – Oczy demokratycznego świata są zwrócone na Macedonię. Potrzebuję wsparcia, aby jak najszybciej wprowadzić nasz kraj do europejskiej rodziny – mówił w parlamencie.

Nowy premier Macedonii przedstawił we wtorek program rządu i zapowiedział zmiany w kraju. – To będzie rząd reformistów – deklarował. Zoran Zaew chce szybkiej integracji Macedonii z zachodem. – Nasz gabinet oparty będzie na trzech filarach: gospodarce, silnych instytucjach państwowych oraz jak najszybszej integracji z UE oraz NATO – tłumaczył.

Przed nowym premierem Macedonii stoją duże wyzwania. Do jego najpilniejszych zadań należy zmniejszenie bezrobocia i załatanie dziury budżetowej, a także reforma emerytalna. Zaew twierdzi, że jego celem jest 5-procentowy wzrost gospodarczy.

Były piłkarz ministrem

Jak podaje PAP, ministrem finansów w jego rządzie ma zostać naukowiec i były piłkarz Dragan Tewdowski, a stanowisko ministra spraw zagranicznych ma objąć Nikoła Dimitrow, były ambasador Macedonii w USA oraz negocjator w rozmowach z Grecją dotyczących nazwy kraju.

Kryzys gospodarczy i polityczny

Macedonia od 1991 roku, gdy ogłoszono jej niepodległość, wiedzie z Grecją zażarty spór o nazwę państwa. Według Greków nazwa „Macedonia” kryje możliwość wystąpienia z roszczeniami terytorialnymi wobec greckiej prowincji o tej nazwie. Sytuacja ta negatywnie rzutuje na negocjacje Macedończyków z NATO i UE. Rozmowy o ewentualnym wejściu tego kraju w szeregi wspólnoty stoją od kilku lat w miejscu z powodu kryzysu gospodarczego i politycznego.

RadioZET.pl/PAP/strz