Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Premier Samoa ostro o krytykach zmian klimatycznych

31.08.2018 21:51
xxx wiadomosci

W ocenie premiera Samoa, państwa na południowym Pacyfiku, przywódców negujących zmiany klimatyczne powinno się "zamykać w szpitalach psychiatrycznych". Polityk alarmował, że podnoszący się poziom największego oceanu i wzrost kataklizmów jest egzystencjalnym zagrożeniem dla całego regionu.

Premier Samoa ostro o krytykach zmianach klimatycznych fot. Avivi Aharon/Shutterstock

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak podał brytyjski "The Guardian", kontrowersyjne słowa padły podczas wizyty Tuilaʻepaego Sailele Malielegaoiego w Lowy Institute for International Policy w Sydney.

W przemówieniu wygłoszonym w czwartek premier Samoa skrytykował przywódców USA, Chin i Indii, który niepoważnie traktują tematykę zmian klimatycznych.

- Każdy przywódca tych krajów, który wierzy, że nie ma zmian klimatycznych, moim zdaniem powinien zostać zabrany na zamknięte leczenie psychiatryczne, on jest całkowicie głupi i mówię to samo do każdego przywódcy, który mówi, że nie ma zmian klimatycznych - powiedział.

Polityk mianem "największego zagrożenia dla egzystencji, bezpieczeństwa i dobrobytu mieszkańców Pacyfiku" nazwał zmiany klimatyczne.

- Podczas gdy zmiany klimatyczne mogą być uważane za powolne zagrożenie przez niektórych w naszym regionie, to jego niekorzystne skutki są już odczuwalne przez społeczności wysp Pacyfiku - powiedział Sailele.

 Zaapelował, aby światowi przywódcy silniej dążyli do ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5 stopnia Celsjusza.

- Wszyscy znamy problem, wszyscy znamy przyczyny, wszyscy znamy rozwiązania. Pozostaje tylko odrobina politycznej odwagi, trochę politycznego charakteru, aby wyjść i powiedzieć ludziom z waszego kraju: "Róbcie to, to i to albo będzie pewna katastrofa" - grzmiał premier Samoa.

Problem z porozumieniem paryskim

Jak zauważa "The Guardian", apele ze strony Sailele pojawiają się na kilka dni przed rozpoczęciem Forum Wysp Pacyfiku w Nauru. Spodziewana jest na nim krytyka nowego australijskiego premiera Scotta Morrisona, którego gabinet rozważa wycofanie się z tzw. porozumienia paryskiego.

Na konferencji klimatycznej w Paryżu w grudniu 2015 roku 195 krajów przyjęło pierwsze w historii powszechne, prawnie wiążące światowe porozumienie w dziedzinie klimatu. Wśród jego zapisów jest m.in. szybkie ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.

4 sierpnia ubiegłego roku formalnie z porozumienia paryskiego wycofały się Stany Zjednoczone po decyzji prezydenta USA Donalda Trumpa.

RadioZET.pl/The Guardian/PTD

Oceń