Zamknij

Premier Wielkiej Brytanii: rozpoczynamy szczegółowe śledztwo ws. pożaru

Redakcja
14.06.2017 23:36
Premier Wielkiej Brytanii: rozpoczynamy szczegółowe śledztwo ws. pożaru
fot. PAP/EPA

Premier Theresa May zapowiada wszczęcie szczegółowego śledztwa w sprawie pożaru w Londynie. Doniesienia z późnego wieczora w środę mówiły o 12 ofiarach i 78 rannych. Rannym pomagali zarówno strażacy, ratownicy, jak i okoliczni mieszkańcy.

W dniu tragedii premier Wielkiej Brytanii udzieliła krótkiego wywiadu na Downing Street. – Gdy miejsce zdarzenia będzie bezpieczne i zakończymy poszukiwanie ciał, przeprowadzimy śledztwo dotyczące przyczyn pożaru – mówiła.

Jak podają brytyjskie media, w stanie krytycznym jest nadal 18 rannych. Służby ratunkowe jednoznacznie zapowiedziały, że liczba ofiar wzrośnie, gdy możliwe będzie już dokładne przeszukanie budynku. Wciąż dziesiątki osób uznane są za zaginione. Budynek spłonął doszczętnie.

Pochwała dla służb i mieszkańców

Szefowa brytyjskiego rządu pochwaliła służby za akcje ratowniczą oraz ludzi mieszkających w pobliżu Grenfell Tower, którzy sami z siebie zaoferowali pomoc. – Dowiodły niebywałej odwagi, pracując w naprawdę dramatycznych warunkach. Myślami jest z ofiarami, ich rodzinami i tymi wszystkimi, których domy zostały zniszczone – mówiła.

Grenfell Tower

Powstały w 1974 roku Grenfell Tower zapalił się przed godz. 1:00 w nocy czasu lokalnego (2:00 czasu polskiego), a ogień w ciągu kilkunastu minut objął wszystkie 24 piętra. Przyczyna tragedii wciąż nie jest znana; straż pożarna odmówiła spekulacji na ten temat przed przeprowadzeniem szczegółowego śledztwa. Pierwsze doniesienia mówiły o wadliwej instalacji elektrycznej.

 Oto wzruszająca historia jednej z ofiar pożaru:

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/strz