Zamknij

Prezydent Duda na Litwie: Liczę, że dobre relacje z Litwą poprawią sytuację Polaków

Redakcja
15.02.2018 20:28
Prezydent Duda na Litwie: Liczę, że dobre relacje z Litwą poprawią sytuację Polaków
fot. PAP

Andrzej Duda rozpoczął trzydniową wizytę na Litwie od spotkania z Polakami mieszkającymi w tym kraju. - Relacje polsko-litewskie na poziomie politycznym kształtują się w tej chwili w dobrym kierunku – mówił prezydent.

Jako jeden z powodów wizyty Andrzej Duda podał świętowanie z Polakami i Litwinami odrodzenie się 100 lat temu państwowości. – Chciałbym wam podziękować jako prezydent Rzeczypospolitej, że jesteście dobrymi, lojalnymi obywatelami państwa litewskiego, chociaż macie polskie pochodzenie, bo w ten sposób dajecie świadectwo o nas jako o Polakach, że jesteśmy ludźmi pracowitymi, uczciwymi, ludźmi, którzy szanują bliźnich i szanują kraj, w którym żyją – mówił prezydent na spotkaniu z Polonią.

Spotkanie z Polonią

Nie obyło się jednak od nawiązania do problemów, z jakimi Polacy borykają się na Litwie. Są one związane m.in. z nauczaniem języka polskiego i jego obecnością na maturze. – Są problemy; będę o tych problemach, które państwa dotykają, rozmawiał z prezydent Dalią Grybauskaite; będziemy się starali powoli, mam nadzieję te problemy pokonać, wspólnie uzgadniając metody rozwiązania – zapewniał Duda.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku.

Prośba o spokój i dialog

Prezydent apelował od Polonii o wyrozumiałość i cierpliwość. – Ale proszę państwa, żebyśmy zachowali spokój i robili to w dobrym dialogu. Wydaje mi się, że relacje polsko-litewskie na poziomie politycznym kształtują się w tej chwili w dobrym kierunku i liczę bardzo na to, że te dobre relacje przełożą się również na poprawiającą się państwa sytuację jako Polaków żyjących tutaj na Litwie – mówił kończąc swoje przemówienie.

Duda skierował do TK wniosek o zbadanie nowelizacji ustawy o IPN

RadioZET.pl/PAP/strz