Zamknij

Francois Hollande: Nie przyłożę ręki do usunięcia Tuska ze stanowiska

Redakcja
06.03.2017 09:39
Francois Hollande: Nie przyłożę ręki do usunięcia Tuska ze stanowiska
fot. PAP/EPA

Francois Hollande podtrzymuje poparcie dla Donalda Tuska w wyborach na szefa Rady Europejskiej. Zaznaczył, że na pierwszym miejscu stoi "spojrzenie europejskie", a nie względy partyjne czy narodowe. 

Prezydent Francji przyznał, że choć stanowisko szefa Rady Europejskiej powinno teraz przypaść socjaliście, to reelekcja Donalda Tuska wydaje się "rozsądnym wyborem". Tym samym jest pewnym, że kandydat wysuwany przez polski rząd nie zostanie poparty przez francuskiego polityka. Jednocześnie Hollande uważa jednak, że Rada Europejska powinna na ten temat przeprowadzić dyskusję polityczną.

Jacek Saryusz-Wolski jest członkiem Europejskiej Partii Ludowej.

Zagłosuj

Czy Tusk powinien pozostać na stanowisku szefa RE?

Liczba głosów:

Taka deklaracja wydaje się też ucinać spekulacje, jakoby sam Hollande miał ambicje dotyczące unijnego urzędu.

- Dwa i pół roku temu wsparłem jego kandydaturę. Nie ma powodu, bym to wsparcie wycofał, nawet jeśli z punktu widzenia równowagi politycznej teraz kolej na socjalistę. Chodzi o to, żeby mieć wizję – bardziej europejską niż partyjną czy narodową - mówił w jednym z wywiadów. 

Jacek Saryusz-Wolski od 2004 roku był członkiem Platformy Obywatelskiej. Po deklaracji polskiego MSZ o poparciu kandydatury europosła EPP na stanowisko szefa Rady Europejskiej, został on usunięty z PO. Saryusz-Wolski zaprzeczył jednak, jakoby miał opuścić też szeregi swojej formacji europejskiej. 

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Zobacz także

Konrad Szymański, sekretarz stanu ds. europejskich wyjaśnił, że Warszawa nie mogła poprzeć kandydatury Donalda Tuska, bo "pogwałcił on zasadę bezstronności w sporze politycznym w kraju". 

RadioZET.pl/KM