Zamknij

Prezydent Sri Lanki rezygnuje z urzędu. Chciał uciec z kraju

12.07.2022 11:36

Prezydent Gotabaya Rajapaksa 11 lipca podpisał list rezygnacyjny, datowany na 13 lipca. Przewodniczący parlamentu ma ogłosić to publicznie, dowiedział się "Daily Mirror". Prezydent Sri Lanki próbował uciec z kraju, ale został zatrzymany na lotnisku. W sobotę w Sri Lance doszło do kulminacji protestów.

Prezydent Sri Lanki rezygnuje
fot. Shutterstock/Sebastian Castelier/ PAP/EPA/CHAMILA KARUNARATHNE

W sobotę w Sri Lance miało miejsce kulminacja jednych z największych protestów w historii kraju. Doszło do starć z policją, w których rannych zostało co najmniej 39 osób, w tym dwóch policjantów. Kilka osób przewieziono do szpitala.

Rezygnacja prezydenta została podpisana i przekazana wysokiemu urzędnikowi państwowemu, który przekaże go przewodniczącemu parlamentu. Mahinda Yapa Abeywardena, który został poinformowany o tym liście, 13 lipca ogłosi publicznie zakończenie prezydentury Gotabayi Rajapaksy.

Rajapaksa próbował uciec z kraju

Prezydent Sri Lanki Goatabaya Rajapaksa utknął we wtorek we własnym kraju, gdy personel lotniska uniemożliwił jego ucieczkę za granicę - poinformowały oficjalne źródła, cytowane przez AFP.

73-letni Rajapaksa obiecał zrezygnować z urzędu w środę, a tym samym otworzyć drogę do "pokojowego przekazania władzy" w następstwie protestów obywateli, którzy oskarżają prezydenta o doprowadzenie do bezprecedensowego kryzysu gospodarczego w kraju. Rajapaksa uciekł ze swojej rezydencji w stołecznym Kolombo świadomy zbliżających się demonstrantów. Dziesiątki tysięcy osób wdarło się do pałacu w sobotę.

Po opuszczeniu pałacu prezydent zamierzał udać się do Dubaju - przekazały oficjalne źródła. Jak skomentowała AFP, Rajapaksa jest chroniony immunitetem, ale możliwe, że zamierza opuścić kraj przed rezygnacją z urzędu, aby uniknąć możliwości zatrzymania, gdy immunitet przestanie obowiązywać.

Personel lotniska odmówił udania się do strefy VIP, w której przebywał prezydent, aby podbić jego paszport, podczas gdy on nie zamierzał przemieścić się do publicznie dostępnych części lotniska z obawy przed przebywającymi na jego terenie rozzłoszczonymi obywatelami.

Prezydent wraz z pierwszą damą spędzili noc w bazie wojskowej znajdującej się niedaleko lotniska. Młodszemu bratu prezydenta, Basilowi, który zrezygnował ze stanowiska ministra finansów w kwietniu, także nie udało się jak dotąd opuścić kraju.

Kryzys gospodarczy w Sri Lance

22-milionowa wyspa boryka się z poważnym niedoborem walutowym, który ograniczył import paliw, żywności i leków, pogrążając Sri Lankę w największym od odzyskania przez nią niepodległości w 1948 roku kryzysie gospodarczym. Inflacja obecnie wynosi niemal 55 proc. Większość społeczeństwa za taką sytuację obwinia prezydenta Rajapaksę, przeciwko któremu od marca odbywały się pokojowe demonstracje.

W środę premier Ranil Wickremesinghe zostanie tymczasowo zaprzysiężony na prezydenta do czasu wyboru nowego prezydenta przez parlament 20 lipca.

Nominacje na prezydenta zostaną ogłoszone 19 lipca. Do tej pory dwoma potwierdzonymi kandydaturami są premier i lider opozycji Sajith Premadasa, który już wczoraj poinformował, że jest gotowy do odbudowy gospodarki Sri Lanki.

RadioZET.pl/Daily Mirror/PAP