Zamknij

Trump spotka się z Kim Dzong Unem. Znamy możliwą datę

Redakcja
10.04.2018 06:59
Trump
fot. PAP/EPA

Prezydent Donald Trump oświadczył w poniedziałek, że jego spotkanie z przywódcą KRLD dojdzie do skutku w maju lub na początku czerwca. Zapowiedź ta zbiegła się z naradą partyjną w KRLD, na której Kim Dzong Un po raz pierwszy użył określenia „dialog z USA”.

Jak podała oficjalna Koreańska Centralna Agencja Prasowa (KCNA), Kim Dzong Un przedstawił do zatwierdzenia przez kierownictwo partyjne listy „zagadnień strategicznych i taktycznych”, które zostaną poruszone w ramach „dialogu z USA” oraz w trakcie spotkania na szczycie z prezydentem Korei Południowej Mun Dze Inem.

Obaj przywódcy koreańscy mają się spotkać w Panmundżomie, w strefie zdemilitaryzowanej na granicy obu państw.

Trump wyraża nadzieję

Komentując w poniedziałek swe przyszłe spotkanie z przywódcą KRLD, prezydent Donald Trump wyraził nadzieję, że „obie strony okażą sobie najgłębszy szacunek w trakcie spotkania i uda się nam zawrzeć umowę o denuklearyzacji Korei Płn.”.

Zobacz także

— Oni jedno, a my drugie... Mam nadzieję, że nasze wzajemne stosunki będą teraz całkowicie inne, niż się działo przez tyle lat — powiedział Trump dziennikarzom przed rozpoczęciem spotkania gabinetu poświęconego m.in amerykańskiej reakcji na atak z użyciem broni chemicznej w Syrii.

Kim dążył do spotkania

O spotkanie z prezydentem USA Donaldem Trumpem przywódca KRLD Kim Dzong Un poprosił na początku marca za pośrednictwem dyplomatów z Korei Płd. Kim Dzong Un zasugerował m.in. w swej ofercie możliwe „zobowiązanie Korei Północnej do zaprzestania prób balistycznych i testów jądrowych”.

Zobacz także

Odwilż w relacjach nastąpiła po wizycie delegacji Korei Płn. na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczangu w lutym, po kilku miesiącach dużego napięcia związanego z prowadzonymi przez KRLD zbrojeniami atomowymi i balistycznymi. W tym czasie Kim Dzong Un i prezydent Trump grozili sobie wzajemnie użyciem siły militarnej.

RadioZET.pl/PAP/MP