Zamknij

Gorzkie słowa Trumpa. Ma żal do europejskich przywódców

Redakcja
03.07.2018 10:10
Prezydent USA Donald Trump krytykuje sojuszników z NATO
fot. US Coast Guard/PD, Sergeant Paul Shaw LBIPP (Army)/MOD

W listach do europejskich przywódców prezydent USA Donald Trump w ostrych słowach skomentował zbyt małe wydatki na obronność. To kolejna krytyka gospodarza Białego Domu pod adresem unijnych liderów. Za tydzień w Brukseli wszyscy spotkają się na szczycie państw NATO.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak podał dziennik „The New York Times”, Trump wystosował w czerwcu listy do wielu sojuszników z NATO między innymi z Niemiec, Belgii, Norwegii i Kanady. Wyraził w nich rozgoryczenie z postawy unijnych przywódców. Jego zdaniem od momentu objęcia przez niego urzędu prezydenta USA europejskie rządy nie zwiększyły wydatków na obronność, a ponadto brakuje solidarności sojuszniczej w obliczu potencjalnego zagrożenia ze strony Rosji.

Zobacz także

„Coraz trudniej będzie wytłumaczyć amerykańskim obywatelom, dlaczego niektóre kraje NATO nie podzielają zobowiązań kolektywnej obrony, podczas gdy amerykańscy żołnierze nadal za granicą poświęcają swoje życie lub wracają do domów poważnie ranni” – napisał Trump do kanclerz Niemiec Angeli Merkel.

Zobacz także

Amerykański dziennik zaznacza, że to kolejne spięcie pomiędzy sojusznikami. Podczas czerwcowego szczytu G7 w Kanadzie odmówił podpisania wspólnej deklaracji kończącej konferencję z powodu m.in. sporu o cła przemysłowe.

Treść listów Trumpa do europejskich przywódców ujawniono na tydzień przed rozpoczęciem w Brukseli tegorocznego szczytu NATO. W dniach 11-12 lipca przywódcy 29 państw członkowskich i zaproszeni goście będą obradować w Brukseli. Zaledwie cztery dni po zakończeniu szczytu prezydent USA uda się do Helsinek, gdzie spotka się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Zobacz także

RadioZET.pl/The New York Times/PTD