Zamknij

Bez delegacji USA w Davos. Trump odwołuje służbowe wyjazdy, w tym także podroż Nancy Pelosi

Redakcja
18.01.2019 11:20
Bez delegacji USA w Davos. Trump odwołuje służbowe wyjazdy, w tym także podroż Nancy Pelosi
fot. PAP/EPA

Prezydent USA odwołuje służbowe wyjazdy amerykańskich urzędników. Z powodu częściowego zawieszenia rządu – tzw. shutdownu – delegacja USA nie pojawi się na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, o czym poinformowała rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders. Donald Trump odwołał też służbowy samolot dla przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

„Z uwagi na 800 tys. amerykańskich pracowników, którzy nie otrzymują wynagrodzenia, oraz z uwagi na potrzebę zapewnienia odpowiedniego wsparcia jego ekipie, prezydent Trump odwołał podróż jego delegacji na Światowe Forum Ekonomiczne w Davos, w Szwajcarii” – głosi oświadczenie Sanders.

Trump, który był w Davos rok temu, już w minionym tygodniu zapowiedział, że tym razem nie weźmie udziału w Forum. Decyzję tłumaczył przedłużającą się konfrontacją z Demokratami w sprawie finansowania budowy muru na granicy z Meksykiem i będącym tego konsekwencją częściowym zawieszeniem prac rządu.

Zobacz także

Na czele delegacji USA mieli stanąć w zastępstwie prezydenta sekretarz stanu Mike Pompeo oraz sekretarze skarbu Steven Mnuchin i handlu Wilbur Ross. W składzie delegacji miał również znaleźć się specjalny przedstawiciel rządu USA ds. handlu Robert Lighthizer.

Wcześniej z powodu przedłużającego się shutdownu Trump odwołał służbowy wyjazd przewodniczącej Izby Reprezentantów – demokratki – Nancy Pelosi. Miała lecieć do Belgii, Egiptu i Afganistanu. W skierowanym do niej piśmie oświadczył dość ironicznie, że jeśli chce… może kupić sobie bilet na samolot.

Bez najważniejszych polityków w Davos

Światowe Forum Ekonomiczne w szwajcarskim alpejskim kurorcie Davos, w którym corocznie brała udział światowa elita ekonomiczna i polityczna, w tym roku zaplanowano na 21-25 stycznia.

Wszystko wskazuje na to, że zabraknie na nim najważniejszych nazwisk.

Udział w tegorocznym Forum w Davos oprócz Donalda Trumpa odwołali też prezydent Francji Emmanuel Macron, tłumacząc to „nawałem obowiązków”, oraz premier Wielkiej Brytanii Theresa May, zajęta sprawami brexitu.

Zobacz także

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/JŚ