Zamknij

Trump zapowiedział kolejne spotkanie z Kim Dzong Unem. Gdzie i kiedy?

Redakcja
26.09.2018 16:53
Trump
fot. PAP/EPA

Prezydent USA Donald Trump powiedział w środę, że wkrótce spotka się z północnokoreańskim przywódcą Kim Dzong Unem. Zaznaczył, że miejsce i termin szczytu zostaną ogłoszone w nieodległej przyszłości.

- Spotkam się z przewodniczącym Kimem w bardzo nieodległej przyszłości. Będzie to ogłoszone. Dzisiaj mamy konferencję prasową. Zaczniemy o tym rozmawiać. Ale miejsce i datę ogłosimy w bardzo nieodległej przyszłości - oświadczył Trump. W czerwcu Trump spotkał się z Kimem w Singapurze. Głównym tematem rozmów była denuklearyzacja Półwyspu Koreańskiego.

Zobacz także

Pytany o to, co Pjongjang musi zrobić przed kolejnym szczytem, Trump podkreślił, że zarówno on, jak i Kim dokonali "ogromnego" postępu od ubiegłego roku. Mówił też o "wspaniałych" stosunkach między Waszyngtonem i Pjongjangiem.

Sekretarz stanu Mike Pompeo podkreślił, że przygotowuje kolejny szczyt przywódców. Pompeo zaznaczył, że do spotkania najprawdopodobniej nie dojdzie wcześniej niż "po październiku". - Starannie pracujemy nad tym, by zapewnić odpowiednie warunki, byśmy mogli podczas szczytu osiągnąć jak najwięcej. Ale mamy nadzieję, że będzie to wkrótce - powiedział Pompeo w wywiadzie dla CBS This Morning.

Zobacz także

We wtorek podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, odnosząc się do Korei Północnej, Trump oświadczył, że jego administracja robi postępy w negocjacjach z reżimem, i pochwalił Kim Dzong Una za odważną inicjatywę pokojową, wstrzymanie testów nuklearnych i rakietowych, uwolnienie przetrzymywanych tam Amerykanów oraz zwrot szczątków niektórych amerykańskich żołnierzy, którzy zginęli w wojnie koreańskiej.

RadioZET.pl/PAP/MP