Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

"Wielki naród staje w obronie swej niepodległości". Trump o Polsce na forum ONZ

25.09.2018 19:16
xxx wiadomosci

Prezydent USA Donald Trump podczas przemówienia na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w pochlebnych słowach wypowiedział się o Polsce. "Wielki naród staje w obronie swej niepodległości, bezpieczeństwa i suwerenności" - powiedział. Trump pogratulował również Polsce za starania uniknięcia uzależnienia od dostaw rosyjskiego gazu.

Prezydent USA Donald Trump zachwalał Polskę na forum ONZ fot. PAP/EPA/PETER KLAUNZER

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Amerykański prezydent powiedział, że marzenia narodów są tak różnorodne, jak one same; jak Indie, Arabia Saudyjska, Izrael, Polska, w której "wielki naród staje w obronie swej niepodległości, bezpieczeństwa i suwerenności".

Trump także zwrócił się do Niemiec, aby brały przykład z Polski i nie polegały na Rosji, jeśli chodzi o dostawy energii, co może uczynić ją podatną na "wymuszenia i zastraszanie".

- Opieranie się na jednym zagranicznym dostawcy może narazić państwa na wymuszenia i zastraszanie, dlatego gratulujemy państwom europejskim, takim jak Polska, że prowadzą budowę bałtyckiego rurociągu, tak aby kraje nie były zależne od Rosji w celu zaspokojenia swoich potrzeb energetycznych - powiedział Trump.

- Niemcy będą całkowicie uzależnione od rosyjskiej energii, jeśli natychmiast nie zmienią kursu - podkreślił.

Chodzi o budowę gazociągu Baltic Pipe, który ma połączyć złoża gazu znajdujące się na norweskim szelfie Morza Północnego przez system duński i Bałtyk z polskim wybrzeżem.

Prezydent USA o migracji, misjach pokojowych i Iranie

Trump ponadto ogłosił, że USA nie podpiszą międzynarodowego paktu w sprawie migracji. - Uznajemy prawo każdego państwa do własnej polityki migracyjnej zgodnej z ich narodowym interesem, tak jak prosimy inne państwa o szanowanie naszego prawa - oznajmił Trump. Podał to jako jeden z powodów, dla których jego państwo nie dołączy do nowego światowego paktu dotyczącego migracji.

- Migracja nie powinna być zarządzana przez międzynarodowy organ nieodpowiadający przed naszymi własnymi obywatelami - oświadczył prezydent USA. Za "jedyne długoterminowe rozwiązanie kryzysu migracyjnego" uznał pomoc dla państw, z których wyjeżdżają migranci.

Prezydent USA zapowiedział, że chce ograniczyć do 25 proc. amerykański wkład w operacje pokojowe. Dodał, że USA odrzucają ideologię globalizacji. Podkreślił znaczenie potęgi gospodarczej i militarnej Ameryki i odrzucił "globalne zarządzanie". Powiedział też, że Międzynarodowy Trybunał Karny "nie ma żadnej prawomocności".

Trump zaapelował, aby świat izolował reżim w Iranie. - Okropne porozumienie w sprawie programu nuklearnego było gratką dla irańskich przywódców - powiedział. Prezydent USA poinformował, że Stany Zjednoczone wraz z krajami Zatoki Perskiej pracują nad utworzeniem regionalnego sojuszu. Dodał, że USA odpowiedzą, jeśli w Syrii użyta będzie broń chemiczna.

Prezydent oświadczył, że sankcje nałożone na Koreę Północną pozostają w mocy.

Podczas 73. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ głos zabierze także przebywający w Nowym Jorku prezydent Polski Andrzej Duda.

RadioZET.pl/PAP/PTD

Oceń