Zamknij

"Wielki naród staje w obronie swej niepodległości". Trump o Polsce na forum ONZ

Redakcja
25.09.2018 19:16
Prezydent USA Donald Trump zachwalał Polskę na forum ONZ
fot. PAP/EPA/PETER KLAUNZER

Prezydent USA Donald Trump podczas przemówienia na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w pochlebnych słowach wypowiedział się o Polsce. "Wielki naród staje w obronie swej niepodległości, bezpieczeństwa i suwerenności" - powiedział. Trump pogratulował również Polsce za starania uniknięcia uzależnienia od dostaw rosyjskiego gazu.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Amerykański prezydent powiedział, że marzenia narodów są tak różnorodne, jak one same; jak Indie, Arabia Saudyjska, Izrael, Polska, w której "wielki naród staje w obronie swej niepodległości, bezpieczeństwa i suwerenności".

Trump także zwrócił się do Niemiec, aby brały przykład z Polski i nie polegały na Rosji, jeśli chodzi o dostawy energii, co może uczynić ją podatną na "wymuszenia i zastraszanie".

Zobacz także

- Opieranie się na jednym zagranicznym dostawcy może narazić państwa na wymuszenia i zastraszanie, dlatego gratulujemy państwom europejskim, takim jak Polska, że prowadzą budowę bałtyckiego rurociągu, tak aby kraje nie były zależne od Rosji w celu zaspokojenia swoich potrzeb energetycznych - powiedział Trump.

- Niemcy będą całkowicie uzależnione od rosyjskiej energii, jeśli natychmiast nie zmienią kursu - podkreślił.

Chodzi o budowę gazociągu Baltic Pipe, który ma połączyć złoża gazu znajdujące się na norweskim szelfie Morza Północnego przez system duński i Bałtyk z polskim wybrzeżem.

Prezydent USA o migracji, misjach pokojowych i Iranie

Trump ponadto ogłosił, że USA nie podpiszą międzynarodowego paktu w sprawie migracji. - Uznajemy prawo każdego państwa do własnej polityki migracyjnej zgodnej z ich narodowym interesem, tak jak prosimy inne państwa o szanowanie naszego prawa - oznajmił Trump. Podał to jako jeden z powodów, dla których jego państwo nie dołączy do nowego światowego paktu dotyczącego migracji.

Zobacz także

- Migracja nie powinna być zarządzana przez międzynarodowy organ nieodpowiadający przed naszymi własnymi obywatelami - oświadczył prezydent USA. Za "jedyne długoterminowe rozwiązanie kryzysu migracyjnego" uznał pomoc dla państw, z których wyjeżdżają migranci.

Prezydent USA zapowiedział, że chce ograniczyć do 25 proc. amerykański wkład w operacje pokojowe. Dodał, że USA odrzucają ideologię globalizacji. Podkreślił znaczenie potęgi gospodarczej i militarnej Ameryki i odrzucił "globalne zarządzanie". Powiedział też, że Międzynarodowy Trybunał Karny "nie ma żadnej prawomocności".

Trump zaapelował, aby świat izolował reżim w Iranie. - Okropne porozumienie w sprawie programu nuklearnego było gratką dla irańskich przywódców - powiedział. Prezydent USA poinformował, że Stany Zjednoczone wraz z krajami Zatoki Perskiej pracują nad utworzeniem regionalnego sojuszu. Dodał, że USA odpowiedzą, jeśli w Syrii użyta będzie broń chemiczna.

Prezydent oświadczył, że sankcje nałożone na Koreę Północną pozostają w mocy.

Podczas 73. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ głos zabierze także przebywający w Nowym Jorku prezydent Polski Andrzej Duda.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD