Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Programy szkolne nie pomogły. Uprzedzenia rasowe w Czechach mają się dobrze

07.02.2018 23:47
xxx wiadomosci

Wszystko wskazuje na to, że nie do końca udały się programy zapobiegające rasizmowi i ekstremizmowi w czeskich szkołach. Według raportu analityków z Instytutu Badania Reżimów Totalitarnych uprzedzeń jest więcej, niż się spodziewano.

Programy szkolne nie pomogły. Uprzedzenia rasowe w Czechach mają się dobrze fot. Pixabay
Zagłosuj

Która grupa jest według ciebie najmniej tolerancyjna?

Czeska agencja CTK opublikowała wyniki raportu z których wynika, że uprzedzenia na tle rasowym u naszych południowych sąsiadów mają się dobrze. Agencja pisze, że raport, który powstał przy współpracy z Instytutem Socjologicznym pokazał, że choć o Holokauście, mniejszościach i tolerancji uczy się w szkołach, ale nie ma to wpływu na postawy i uprzedzenia. Instytut od lat zajmuje się nauczaniem historii w szkołach, szczególnie w delikatnych tematach. Między innymi organizuje specjalistyczne kursy dla nauczycieli.

Niepokojące wyniki raportu

Naukowcy spodziewali się lepszych wyników wśród uczniów z czeskich szkół. Okazuje się, że uczniowie podstawówek są tak samo uprzedzeni do innych, jak ich starsi koledzy ze szkół średnich.

Niechęć do Żydów

Zastanawiająca może być też niechęć w stosunku do Żydów. Tej najwięcej  mają osoby z grupy wiekowej 15–29 lat - 24 proc. z nich uznało Żydów za "niesympatycznych". Wśród osób w wieku 30-44 lata było to 15 proc. Romów jako „niesympatycznych“ oceniło 75 proc. ankietowanych prawie we wszystkich grupach wiekowych; wśród osób w wieku 30-44 lata było to 81 proc.

RadioZET.pl/PAP/strz

Oceń
Tagi