,

Proklamacja króla Karola III. Nowy monarcha ogłoszony we wszystkich państwach królestwa

Bartłomiej Chudy
11.09.2022 17:26

W Szkocji, Walii i Irlandii Północnej odczytano w niedzielę 11 września proklamację Rady Akcesyjnej stwierdzającą, że wobec śmierci królowej Elżbiety II nowym królem Zjednoczonego Królestwa został Karol III. 

Proklamacja króla Karola III we wszystkich państwach W. Brytanii
fot. WATTIE CHEUNG/AFP/East News, proklamacja króla Karola III w Edynburgu (Szkocja)

Karol III został proklamowany nowym królem Królestwa Wielkiej Brytanii. Oficjalnie został monarchą po sobotniej decyzji Rady Akcesyjnej, która potwierdziła objęcie przez niego tronu. Nie zaplanowano wciąż ceremonii koronacji, niemniej takowa uroczystość może odbyć się wiele tygodni, a nawet miesięcy po śmierci królowej Elżbiety II.

11 września w stolicach państw królestwa – Szkocji, Walii i Irlandii Północnej – odczytano akt proklamacji. W Edynburgu proklamacja została odczytana dwukrotnie - na Mercat Cross przed katedrą, w której w poniedziałek 12 września na 24 godziny zostanie złożona trumna z ciałem królowej, oraz na zamku.

Proklamacja Karola III. Odczytano ją we wszystkich państwach królestwa

W Cardiff i Belfaście Karol został proklamowany królem po jednym razie - na tamtejszych zamkach. Po odczytaniu tekstu, podobnie jak to miało miejsce dzień wcześniej w Londynie, oddano saluty armatnie oraz odśpiewano hymn państwowy ze zmodyfikowanymi słowami - "Boże, chroń króla" zamiast jak było przez ostatnie 70 lat, "Boże, chroń królową". Brytyjczycy zmienią wkrótce ten fragment hymnu państwowego.

W Wielkiej Brytanii wraz ze śmiercią monarchy tron automatycznie przejmuje jego następca, stąd Karol został królem w czwartek po południu, gdy zmarła Elżbieta II. Natomiast Rada Akcesyjna formalnie potwierdza, że nowy władca objął tron. Publiczne odczytanie deklaracji jest ceremonią wywodzącą się z przeszłości, gdy w ten sposób informowano poddanych o nowym monarsze. W sobotę tę proklamację odczytano najpierw z balkonu w Pałacu św. Jakuba w Londynie, gdzie odbyło się posiedzenie Rady Akcesyjnej, a godzinę później przed Royal Exchange, dawnym budynkiem giełdy w dzielnicy City.

W godzinę po odczytaniu proklamacji w Szkocji, Walii i Irlandii Północnej z powrotem opuszczone do połowy masztów zostaną flagi państwowe, które podniesiono w związku z tym, że Rada Akcesyjna oficjalne potwierdziła fakt, iż kraj ma nowego króla.

loader

RadioZET.pl/PAP - Bartłomiej Niedziński

Logo radiozet Dzieje się