Zamknij

Promieniowanie radioaktywne nad Europą. Przyniósł je saharyjski pył

04.03.2021 17:39
promieniowanie radioaktywne
fot. KONRAD K. /SIPA/SIPA /East News

Promieniowanie radioaktywne dotarło do Europy wraz z saharyjskim pyłem - alarmują naukowcy. Pył ten może być szkodliwy dla ludzi, choć nie jest do końca jasne ile szkodliwego pierwiastka znajduje się w piaskowych burzach. "Trzeba być ostrożnym"- apeluje Bekir Taşdemir, ekspert medycyny nuklearnej z Uniwersytetu Dicle.

Promieniowanie radioaktywne, które dotarło na kontynent europejski to wina saharyjskiego pyłu, który w ostatnim czasie dotknął m.in. Francję. Jak wskazują eksperci, saharyjski pył przyniósł ze sobą pozostałości pierwiastka cez-137, używanego w testach nuklearnych na Saharze w latach sześćdziesiątych XX wieku.

Pozostałości cezu w saharyjskim pyle odkryli francuscy naukowcy. Nie jest do końca jasne, jak dużo szkodliwego pierwiastka znalazło się w burzach piaskowych. Nie wiadomo także, czy istnieje realne zagrożenie dla zdrowia ludzi. Bekir Taşdemir, ekspert medycyny nuklearnej z Uniwersytetu Dicle, ostrzega, że należy zachować czujność.

Promieniowanie radioaktywne nad Europą. Przyniósł je saharyjski pył

Organizacja pozarządowa ACRO, która monitoruje poziom promieniowania, napisała, że "było tam 80 000 bq na km2 cezu-137". "To skażenie radioaktywne, które pochodzi z daleka, 60 lat po eksplozjach jądrowych, przypomina nam o odwiecznym skażeniu radioaktywnym na Saharze, za które odpowiedzialna jest Francja" - poinformowano.

W najbliższych dniach saharyjski pył ma dotrzeć do Turcji. - Ewentualny wysoki poziom cezu zmusi ludzi do pozostania w domach. Nie powinni oddychać powietrzem na zewnątrz i otwierać okien. Ruch cząstek pyłu w połączeniu z opadami deszczu będzie jeszcze bardziej niebezpieczny - ocenił Bekir Taşdemir.

Cez-137 to pierwiastek stosowany w przemyśle nuklearnym. W 1960 roku Francja przeprowadziła pierwszy test nuklearny na Saharze. W latach 1960-1966 dokonano tam łącznie 17 wybuchów jądrowych.

RadioZET.pl/ Euronews/ Onet.pl/ Dailysabah.com