Zamknij

Bangladesz: Protest islamistów przeciw posągowi Temidy przed Sądem Najwyższym

Redakcja
24.02.2017 23:21
Bangladesz: Protest islamistów przeciw posągowi Temidy przed Sądem Najwyższym
fot. AP/East News

Kilkuset sympatyków islamistycznej organizacji Hefazat-e-Islam demonstrowało w piątek w Bangladeszu, domagając się usunięcia sprzed gmachu Sądu Najwyższego posągu greckiej bogini sprawiedliwości Temidy, który uważają za "antyislamski".

Zwolennicy ekstremistycznej formacji związanej z rosnącą w siłę nową partią polityczną, której szeregi zasila gęsta sieć szkół koranicznych i meczetów, zgromadzili się w pobliżu głównego meczetu Bangladeszu w stolicy, Dhace, wznosząc okrzyki przeciwko Temidzie.

- Bangladesz jest krajem w 92 proc. muzułmańskim. Nie możemy tu zaakceptować żadnego idola w pobliżu gmachu najwyższego trybunału w kraju - oświadczył dziennikarzom sekretarz generalny Komitetu Centralnego Hefazat-e-Islam, Zunaid al-Habib.

Ostrzegł, że jeśli posąg Temidy "natychmiast nie zniknie, organizacja islamistyczna rozpocznie bardziej zdecydowane protesty"

Posąg Temidy został ustawiony na postumencie przed Sądem Najwyższym w grudniu ub. roku.

Po raz pierwszy Hefazat-e-Islam, której przywódcą jest Aziz ul-Islam, dała o sobie znać w 2013 roku, występując z żądaniem kary śmierci dla blogerów, którzy bronili w internecie świeckich ideałów.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Przez Bangladesz przeszła w latach 2013-2016 fala ataków na laickich autorów, cudzoziemców i przedstawicieli mniejszości religijnych. Ofiarą mordów na tle religijnym padło w tym czasie 70 osób.

RadioZET.pl/PAP/KM