Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Zwycięstwo „Żółtych Kamizelek”. Będzie zawieszenie podwyżki podatków na paliwo

04.12.2018 10:46
xxx wiadomosci

Premier Francji ogłosi dziś zawieszenie podwyżek podatków na paliwo – pisze gazeta „Le Figaro”. Wprowadzenie tego podatku ma być zawieszone na „wiele miesięcy”. Niektórzy przedstawiciele „żółtych kamizelek” mówią, że moratorium nie wystarczy.

Zwycięstwo „Żółtych Kamizelek”. Będzie zawieszenie podwyżki podatków na paliwo fot. East News

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Premier Francji Edouard Philippe ogłosi we wtorek moratorium na planowaną na 1 stycznia podwyżkę akcyzy na paliwo w celu uspokojenia ruchu protestacyjnego „żółtych kamizelek” – poinformowały agencję AFP źródła rządowe.

Według tych źródeł ogłoszonemu na kilka miesięcy wstrzymaniu podwyżek muszą towarzyszyć inne środki łagodzące jego skutki.

Protesty wciąż trwają

Szef rządu ma przedstawić we wtorek na posiedzeniu grupy parlamentarnej La Republique en Marche (LREM), partii prezydenta Emmanuela Macrona, rozwiązania rządu, o których zdecydowano w poniedziałek wieczorem w Pałacu Elizejskim.

Cały czas trwają zapoczątkowane 17 listopada protesty oddolnego ruchu „żółtych kamizelek”, który sprzeciwia się m.in. podwyżkom akcyzy na paliwa i wzrastającym kosztom utrzymania.

W poniedziałek na francusko-hiszpańskiej granicy, w okolicy katalońskiej miejscowości La Jonquera, w wyniku blokad dróg utworzył się co najmniej 19-kilometrowy korek. Utknęło tam 3-4 tys. pojazdów.

W całym kraju trwają również blokady składów paliwa, m.in. w Mans (północ) czy Fos-sur-Mer (południe). Niektóre z tych blokad krytykowane są nawet przez same „żółte kamizelki”. Po interwencji służb bezpieczeństwa niektóre blokady zostały przerwane.

W sobotę manifestacje w stolicy Francji przerodziły się w akty przemocy i wandalizmu. Mer Paryża Anne Hidalgo w telewizji France 3 mówiła w poniedziałek, że szkody spowodowane przez sobotnie rozruchy szacowane są na 3-4 miliony euro. Ekonomiści ostrzegają, że protesty „żółtych kamizelek” mogą kosztować francuską gospodarkę nawet miliardy euro.

RadioZET/PAP/JZ

Oceń