Zamknij

Rosja: Policjant zaatakował 26-latkę. Zadał jej cios prosto w brzuch

12.08.2019 19:32
Protesty  w Rosji
fot. Twitter.com

Rosyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych wszczęło śledztwo po publikacji nagrania z protestu na rzecz wolnych wyborów w Moskwie. Na filmiku widać policjanta, który uderzył kobietę w brzuch. 

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

Na filmie, który zyskał ogromną popularność w sieci (ponad 360 000 wyświetleń), widać młodą kobietę ciągniętą przez czterech zamaskowanych policjantów. W pewnym momencie jeden z nich bez powodu uderza 26-latkę w brzuch. Nagranie wywołało oburzenie w mediach społecznościowych.

26-letnia Daria Sosnovskaya w rozmowie z portalem Mediazona powiedziała, że została odciągnięta przez policję za protest przeciwko zatrzymaniu niepełnosprawnego mężczyzny.

Funkcjonariusze policji zaczęli biec w moją stronę. To było wyjątkowo nieprzyjemne. Dostałam silnych skurczy, nie mogłem oddychać

Daria Sosnovskaya

Kobieta została zabrana wraz z innymi zatrzymanymi na komisariat policji, gdzie przez kilka godzin nie miała dostępu do prawnika, zanim została zwolniona z ostrzeżeniem. Ministerstwo spraw wewnętrznych poinformowało, że wszczęło wewnętrzne śledztwo w tej sprawie, obiecując, że „winni będą musieli ponieść odpowiedzialność”.

Protesty w Moskwie

Od kilku tygodni w Moskwie regularnie odbywają się protesty opozycji, które rozpoczęły się z powodu niedopuszczenia niezależnych i opozycyjnych kandydatów do udziału w wyborach do Moskiewskiej Dumy Miejskiej. W proteście w minioną sobotę wzięło udział ponad 50 tys. osób.

W trakcie demonstracji policja, jej oddziały specjalne (OMON) i Gwardia Narodowa używają siły, brutalnie zatrzymując uczestników. Niejednokrotnie dochodziło do pobić niestawiających oporu demonstrantów, zarówno mężczyzn, jak i kobiet.

RadioZET.pl/AFP/PAP