Zamknij

Przedstawicielka MSZ Finlandii: wykluczeni groźniejsi od islamistów

Redakcja
04.09.2017 22:20
Przedstawicielka MSZ Finlandii: wykluczeni groźniejsi od islamistów
fot. Twitter/paivinerg

Wykluczeni ze społeczeństwa Finowie stanowią większe zagrożenie dla bezpieczeństwa niż islamskie ataki terrorystyczne – powiedziała Paivi Nerg, sekretarz fińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych w poniedziałkowym wywiadzie dla „Helsingin Sanomat”. Jej śmiała teza obiegła agencje prasowe w całej Europie.

Zagłosuj

Kto stanowi większe zagrożenie dla fińskiego społeczeństwa?

Liczba głosów:

Zdaniem Paivi Nerg problem osób wykluczonych stanowi dla kraju większe zagrożenie, niż islamiści. – W ciągu ostatnich dwóch lat problem terroryzmu stawał się coraz bardziej realny. Jednocześnie zauważyliśmy, że problemy osób, które znalazły się na marginesie, osiągnęły nowy wymiar – mówi sekretarz MSZ Finlandii.

Kontrowersyjna teza urzędniczki

W kontrze do tezy Nerg przytaczana jest historia z 18 sierpnia br. z miasta Turku, kiedy Marokańczyk po otrzymaniu odmownej decyzji ws. azylu zaatakował przypadkowych przechodniów. Dwie osoby zginęły a osiem zostało rannych.

Zobacz także

Ataki w Finlandii

Przedstawicielka MSZ odpowiedziała przytaczając historię z 28 lipca br., gdy 51-letni Fin wjechał w pieszych samochodem osobowym w centrum Helsinek, w wyniku czego zginęła jedna osoba, a kilka zostało rannych.

ISIS werbuje Finów

Jak podaje PAP, Nerg niepokoi również to, że radykalnym islamistom udaje się werbować Finów do swoich oddziałów. Przypomina, że w porównaniu z liczbą mieszkańców kraju liczba bojowników, którzy wyjechali z Finlandii wspierać Państwo Islamskie, należy do najwyższych w Europie, a duża część z tych osób ma fińskie obywatelstwo.

RadioZET.pl/PAP/strz