Zamknij

Wodór na księżycu Saturna. NASA dokonała kolejnego przełomowego odkrycia

Redakcja
13.04.2017 23:11
NASA
fot. Pixabay

Kolejne przełomowe odkrycie NASA. Księżyc Saturna Enceladus ma oceany pod lodową skorupą. A to znaczy, że panują tam warunki do życia!

Pod lodową warstwą Enceladusa dochodzi do reakcji chemicznych między wodą a skałami jądra księżyca, w wyniku czego wytrąca się wodór. Amerykańska Agencja Kosmiczna bazuje na odkryciach sondy Cassini.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

- Kiedy zbudowaliśmy sondę Cassini, nie myśleliśmy nawet o tym, że zobaczymy na księżycu Saturna ocean world! Teraz Cassini ma możliwość, ale nie mamy jeszcze narzędzi, żeby szukać tam życia. Zaszliśmy tak daleko, jak tylko się dało. Szukanie życia będzie naszą przyszłą misją - mówiła Linda Spilker z laboratorium napędów odrzutowych w NASA.

Siedem planet podobnych do Ziemi

W lutym tego roku naukowcy z NASA odkryli aż siedem planet krążących w układzie odległym od nas "zaledwie" 40 lat świetlnych. Mają one rozmiary podobne do Ziemi, mogą tam panować ziemskie temperatury i istnieć woda w stanie ciekłym.

- To niesamowity system planetarny nie tylko dlatego, że odkryliśmy w nim tak wiele planet, ale dlatego, że są one tak zaskakująco podobne do Ziemi! - podkreśliła kierujący grupą badawczą Michaël Gillon z University of Liege.

RadioZET.pl/DG